Kissé a semmiből jött a hír a napokban, hogy a Silkeborg IF labdarúgócsapatának új többségi tulajdonosa lett, mégpedig a Trivela Group. Az amerikai sportbefektetési cég multklub-modelt épít, melynek a legmagasabban jegyzett együttese lett a dán kupagyőztes, hiszen az angol negyedik vonalban szereplő Walsall FC (2022), a friss ír kupagyőztes Drogheda United FC (2024) és a saját alapítás togói Trivela FC tartozik a tualjdonukba.
Az eladást bejelentő sajtóközleményben a SIF azt írja, hogy a klub olyan új többségi tulajdonost keresett, aki segíthet a labdarúgócsapatot a következő szintre emelni.
Ez főleg annak fényében érdekes, hogy a kupagyőzelem után Kent Nielsen alakulata a negyedik helyen áll pillanatnyilag, tehát innen feljebb már csak a rendszeres európai kupaszereplés van, illetve a bajnoki címért folyó csatározás.
Az adásvétel többeket meglepett a skandináv országban, többek közt Morten Bruunt is, a TV 2 sport labdarúgó-szakértőjét is, aki korábban 13 éven át volt a csapat játékosa. „Szerintem ez nagy hír. A Superligában csak 12 csapat van, így természetesen nagy szó, ha valamely együttes külföldi kézbe kerül. Azonban ez egy olyan hír, amely kezdetben több kérdést vet fel, mint választ. Csak öt év múlva lesz igazán érdekes megnézni, amikor meglátjuk, mi változott és hogy változott-e egyáltalán valami?”
A Silkeborg csapata hivatalosan 2018 óta eladó, de valójában sosem álltak igazán közel a tulajdonosváltáshoz, mert a klub nem volt rászorulva.
Ezt bizonyítja az is, hogy áprilisban a klub még ötmillió koronával meg is emelte az éves beszámolóra vonatkozó elvárás amit.
A tulajdonosváltás után valóban arra lehet számítani, hogy a SIF a bajnoki címet celozza meg, már csak az elmúlt szezonok jó teljesítménye, köztük az európai csoportkör és a kupagyőzelem alapján is. Ám Bruun figyelmeztet, hogy nem szabad elhamarkodottan álmodozni és ítélkezni sem:
„A Sønderjyske csapatánál is azt hitték, hogy a bajnoki címekért fognak küzdeni, amikor eladták a klubot, de láthatjuk, hogyan alakultak a dolgok„ – mondja Morten Bruun. – „Szkeptikusnak kell lenni, és én az vagyok. Azonban nem szabad előítéletesnek sem lenni, mert még nem vagyok olyan helyzetben, hogy meg tudjam ítélni, hogy ez jó vagy rossz ez a váltás.” Nehéz lenne vitatkozni a mondandójával, hát még annak fényében, ahogy kifejti a dán labdarúgás és a külföldi befektetők által birtokolt klubok korábbi eseteit. Lehetünk félig tele a pohár típusúak, és megnézhetjük a dán futballban a külföldi tulajdonlás jó példáit. Az FC Nordsjælland remek példa, de az FC Midtjylland külföldi tulajdonosainak is sikerült a következő szintre emelniük a klubot.”
Külföldi tulajdonosok a dán 3F Superligában:
- AaB: SSE22 (Német)
- Silkeborg IF: Trivela Group (USA)
- Vejle Boldklub: Andrei Zolotko (Moldáv)
- FC Nordsjælland: Mansour Group (Egyptomi)
- Brøndby IF: Global Football Holdings (USA)
Az FC Nordsjælland az egyiptomi Mansour Group tulajdonában van, míg az FC Midtjylland ismét dán kézben van, miután 2014-től 2023-ig az angol Matthew Benham tulajdonában volt. De arra is van példa, hogy a külföldi tulajdonlás nem a tervek szerint alakult. „És tekinthetjük poharat félig üresnek is, mert akadnak rossz példák is. Elég csak a Næstvedet, a Sønderjyske-t, a Fremad Amagert és az Esbjerget említenem” – mondja Bruun. Mindent egybevetve elmondható, hogy ez valóban nagy szó, de egyelőre még mit sem tudhatunk arról, hogy miként fogja ez megváltoztatni a Silkeborg IF mindennapjait és hosszútávú céljait. Lehet abban bízni, hogy jól sül el a dolog, s akkor egy újabb bajnoki kihívóval erősödik a Superliga mezőnye, ami jót tenni az amúgy is izgalmas küzdelemnek.
Kapcsolódó Tartalom: