Beharangozó a 2024/25-ös női kézilabda Bajnokok Ligája nyitófordulója elé
Az elmúlt években már megszokott módon, idén is szeptember első teljes hétvégéjén indul a női Bajnokok Ligája. A főtábla ebben az európai kupasorozatban kezdődik legkorábban. Ez az olimpia miatt extra terhet jelent a sorozat meghatározó klubjainak, akiktől gyakran az egész kezdőcsapat (néhány esetben szinte a teljes keret) a legvégsőkig versenyben volt az ötkarikás játékokon. Ennek köszönhetően a játékosok pihenőideje mellett a felkészülés időszaka is lerövidült, a kisebb egyesületek ezzel ellentétben a megszokott tempóban készülhettek. Ma és holnap kiderül, hogy ez a helyzeti előny ki tudja-e egyenlíteni akár a legkisebb mértékben is az esélyeket.
Cikkünk fókuszában a magyar-dán összecsapások
FTC – NFH
A Ferencváros első ellenfele hazai pályán a Falster szigetén található Nyköping csapata lesz. A sárga-kékek rutinos fellépői a nemzetközi kupaporondnak, bár a BL-ben eddig csak egyszer szerepeltek. A korábbi dán bajnok, kupa- és szuperkupagyőztes csapat még a 2017/18-as idényben szerepelt a legjobbak közt. Mivel a topcsapatokhoz (Esbjerg, Odense) képest csak megközelítőleg feleakkora költségvetésből dolgozhatnak, a keretben gyakran cserélődnek a játékosok. Közülük a legjobbak általában BL csapathoz igazolnak, erre jó példa a teljesség igénye nélkül például Dione Housheer, Tyra Axnér, Anna Lagerquist, vagy a mai napig a világ legjobb jobbszélsője, a párizsi olimpia gólkirálynője Natalie Hagman is.
Az elmúlt években már inkább egy ezüstcsapat jellegét öltötték fel. Tavaly májusban az EHL, decemberben pedig a hazai kupában jutottak el a döntőig, idén pedig óriási meglepetésre, erőn felül teljesítve szerezték meg a bajnoki ezüstérmet. Az Odense ellen úgy fordították maguk javára a bajnoki elődöntő párharcát, hogy az első mérkőzést idegenben 18 góllal veszítették el. (Szerencsére a gólarányt nem, csak a szerzett pontokat veszik figyelembe – a szerk.)Ennek köszönhetően automatikus kvótát szereztek a legnívósabb kupa főtáblájára, amire többek közt a dán szuperkupában megszerzett újabb ezüstéremmel melegítettek.
A tavaly nyárihoz hasonló hatalmas változások idén nem történtek a keretben. Ayaka Ikehara visszavonult, Laerke Nolsöe az Ikast, Axnér pedig a Metz játékosává avanzsált. Az érkezési oldalon sokáig csak Zoë Sprengers neve szerepelt, de a holland válogatott szélső mellé szép lassan megérkezett a többi új igazolás is. A BL győztes rutinnal rendelkező svéd kapus Sofie Börjesson érkezésére Cecilie Greve babavárási pihenője révén lett szükség; Niakaté Kalidiatou nyáron vált szabadon igazolhatóvá; Maja Magnussen szerződtetését pedig Charlotte Mikkelsen sérülése indokolta. A hétközi első bajnoki mérkőzésükön nagy küzdelemben tudtak csak nyerni Rinköbingben, (32-30-ra).
A Fradi kerete jelentős átalakuláson ment át, az új igazolásokat nem a padra szerződtették, és kivétel nélkül klasszisok érkeztek. Az két orosz játékos közül Darja Dmitrijeva* a Krim Ljubljana, Valerija Maszlova pedig a Brest csapatát hagyta ott a zöld fehérek kedvéért, a francia világbajnokok, Orlane Kanor és Laura Glauser pedig román topcsapatoktól érkeztek. A bajnoki nyitófordulóban a Budaörs elleni meccsen Dragana Cvijics bokája kifordult, egyedül az ő játéka kétséges.
ETO – Esbjerg
Az Esbjerg együttese nem meglepő, jobban ismert lehet a magyar szurkolók számára is. Dánia egyértelműen első számú női kézilabdacsapata az utóbbi két évben bajnoki címet ünnepelt, míg a kupában az elmúlt négy kiírásban nem találtak legyőzőre. A Bajnokok Ligájában is rutinos szereplők, a megelőző három szezonban bejutottak a budapesti Final4-ba, a legjobb eredményük eddig az idén májusi bronzérem volt. A Győr ellen utoljára épp ekkor, az elődöntőben játszottak, az egygólos vereségük nagyban köszönhető Sandra Toft meccsvégi védésének.
A tavalyi szezon teljes egészét kihagyó Mette Tranborg, valamint a decemberi világbajnokságon megsérült Kathrine Heindahl is felépült, ők azóta az olimpián léptek érdemben pályára először. Közülük inkább utóbbi idézi régi önmagát, játéka támadásban és védekezésben is a régi, míg a balkezes átlövő inkább hármason hozza jobb formáját. Dolgát nyilván nem könnyíti meg, hogy a párizsi meccsekhez hasonlóan a hétközi bajnokin újfent be kellett segítenie jobbszélsőben is. Esbjergben tradicionálisan nem volt nagy játékosmozgás a nyár folyamán, Line Haugsted és Kristine Breistöl helyet cseréltek, utóbbi már az ETO mezében nézhet farkasszemet régi csapattársaival. Elin Hansson pedig a vezetőedzői posztot immár elfoglaló Tomas Axnér kérésére érkezett a Horsenstől. Axnér nyilatkozatát a klub honlapján olvashatjuk:
„Valószínűleg Győrben a legnehezebb vendégként pályára lépni a Bajnokok Ligájában. Ez lesz az első olyan meccsünk idén, aminek nem mi vagyunk az esélyesei. Ennek ellenére is úgy gondolom, hogy lesznek lehetőségeink. Élesnek kell lennünk, és jó taktikára van szükség ahhoz, hogy nyerjünk.
Minden mérkőzés más, és ez a csapat ilyen összetételben még nem vesztett az ETO ellen. Ez a szezon nagyon korai szakasza, amikor még nem állt össze minden, de győzhetünk. Nehéz lesz, de meg tudjuk csinálni.
A Győr minőségi és bő kerettel dolgozik, kontrollálnunk kell őket a védekezésben. Nem szabad, hogy könnyű gólokat szerezzenek kontrából és a védekezésbe történő visszarendeződés is nagyon fontos lesz, mivel két nagyon jó csapatról van szó. Amikor pedig végül megvannak a helyzeteink, akkor nagyon élesen és odafigyelve kell játszanunk, mivel nagyon jó kapusaik vannak” – mondja Tomas Axnér.
Az Esbjerg magabiztosan nyert Silkeborgban (34-28-ra) szerdán, a portugál jobbátlövő, Luciana REBELO és norvég jobb szélső, Marit Jakobsen kivételével mindenki pályára lépett a mérkőzésen.
A Bajnokok Ligája küzdelmeit ezúttal is a Sport TV-n láthatjuk majd, a teljes hétvégi kézilabda közvetítéseket a SPORTTVMA.hu oldalán tetkintehető meg.
Szerző: Roland Buzas