Jesper Jensen a csúcson adja át a dán női kézilabda-válogatottat
A dán női kézilabda-válogatott szövetségi kapitánya utoljára hívta össze a csapatot. Jesper Jensen három hónap múlva új munkakörben kezd: a Ferencváros női csapatánál lesz vezetőedző.

A dr.dk oldal nagy anyagot készített Jensenről. Elsőként azt kérdezte meg a szakembertől: van valami, amit nem sikerült elérnie szövetségi kapitányként?
„Mások biztosan azt mondanák, hogy egy aranyérem megszerzése, de számomra a válasz: nem. Nagyon elégedett vagyok azzal, ahová eljutottunk, és azzal, amit továbbadunk. Nyilván szerettem volna aranyérmet nyerni, csakhogy Norvégia közbeszólt „– mondta Jesper Jensen, aki így sem panaszkodhat eredménysorára, hiszen a 2020-as Európa-bajnokságon negyedik, a 2021-es világbajnokságon harmadik, a 2022-es Eb-n második, a 2023as vb-n ismét harmadik, a 2024-es olimpián megint harmadik, a tavalyi kontinenstornán pedig újfent második lett a válogatottal.
Vagyis összegezve: hat elődöntő, öt érem, állandó hely a világ élvonalában.
„Úgy gondolom, sikeresek voltunk. Óriási sikert értünk el” – mondja az edzői csapat munkájáról, melynek összetétele időnként változott, de Lars Jørgensen másodedzőként állandó szereplő volt.
A cél az volt, hogy kitörjenek a középszerűségből. Ez sikerült is.
„Az egyetlen csapat, amelyet nem tudtunk legyőzni, Norvégia volt” – mondta Jensen, aki kezdetben ellenállásba ütközött, de úgy érzi, sikerült eloszlatni a kételyeket a kritikusai szemében.
Amikor kinevezték, több ligaedző is úgy vélekedett, nem jó ötlet, ha egyszerre vezeti az Esbjerget és a válogatottat – derült ki egy TV2 Sport által végzett felmérésből. Sokan úgy látták, hogy ez előnyöket jelent neki, és ez a becsületességét kérdőjelezte meg.
„A klubok reakciója elsőre aggodalomra adott okot. Rosszul indult, mert voltak kollégák, akik szerint nem tudok két munkát egyszerre ellátni. Nem tudom, talán ők is vágytak erre az állásra – mondja Jesper Jensen. – De szerintem ezt már százszorosan is megcáfoltam”.
Kiemelt Lars Jørgensen szerepét, aki sokat tett az edzők, klubok és a válogatott közötti jó kapcsolat kiépítéséért.
A kritika így is ott volt a mindennapjaiban, Jesper Jensen néha túlságosan is kompenzált.
„Voltak esbjergi játékosok, akik emiatt nem kerültek be a válogatottba. Ha egy döntés ötven-ötven volt, néha inkább „politikai alapon” döntöttem, csak hogy ne támadhassanak emiatt bennünket.”
Világos tervvel és koncepcióval érkezett
Mindig jobb önként távozni, mint ha kirúgnak – mindkettőt megtapasztalta már Jesper Jensen. Most pedig olyan edzőként zárja le öt évét, aki teljesítményei révén visszavezette Dániát a világ élvonalába, aki a bizalomra, biztonságra és jó közérzetre építi a vezetését.
Ez az összetartáson is megmutatkozott: a játékosok nyaralóházakban laktak, nyugalmas környezetben a nyugati parton.
A játékosok nem gépek
„Sok edző robotként tekint a játékosaira. Jesper épp az ellentéte”– mondja Mie Højlund, a válogatott játékosa.
Az utolsó meccs egy felkészülési találkozó volt Németország ellen. Højlund, Anne Mette Hansen és Louise Burgaard is óriási dicsérettel beszéltek Jensenről.
„Úgy érkezett, hogy volt egy terve. Nagy szükségünk volt egy koncepcióra. És nem szabad elfelejteni, hogy nemcsak edző, hanem ember is. Nála az emberi oldal is számít. Ahhoz, hogy jól játsszunk, jól is kell éreznünk magunkat” – mondja Højlund.
A család az első
Jesper Jensen nem tudja, hogy ez volt-e az utolsó alkalom, hogy szövetségi kapitányként dolgozott – sem Dániában, sem máshol. Kategórikusan semmit nem zár ki. Tavaly nyáron lett teljes állású kapitány, és pont emiatt döntött úgy, hogy egy évvel a szerződése lejárta előtt, 2026 helyett már most távozik.
„Nem mondhattam ezt ki korábban, de aggódtam, működni fog-e” – mondta arról az időszakról, amikor már csak a válogatottra koncentrált.
„Szeretek hatással lenni az emberekre, nemcsak játékosként, hanem emberként is. Erre sokkal kevesebb lehetőségem volt így. Csak az eredmények számítanak. Ez teljesen ellentétes azzal, ahol most tartok az életben.”
Ezért is szerződött januárban az FTC-hez. Olyan külföldi kalandba vág, amit játékosként sosem próbált ki.
Nem lesz zökkenőmentes, hogy Jesper Jensen – a tervek szerint – júliusban elhagyja Dániát és a családját. Februárban felesége, Lotte, egy műtét után több vérrögöt is kapott a lábába. Ez most kérdésessé teszi az utazást. Ugyanakkor hangjában ott az optimizmus is. A helyzet jobban alakul, mint amiben a család reménykedni mert.
„Ha úgy lenne, mint most, nem mennék el. De még három hónap van hátra. Hiszünk benne” – mondja.
Öt év után Jesper Jensen a Fradi edzőjeként kívülről fogja figyelni azt a dán női válogatottat, amelyet nagyrészt ő formált. Kérdés, hogyan viszik tovább az általa végzett munkát. Vajon az új kapitány, Helle Thomsen mindent újraépít?
„A legjobban azt remélem, hogy mindezt tisztelettel kezelik. A kultúrát, amit a játékosokkal és a stábbal együtt építettünk. Hogy megmarad az a finom egyensúly, hogy bár a legmagasabb szintű elitről beszélünk, az emberi oldal mégis megfér benne. Ne váljon ez egy „parancs, menet, vigyázz!” típusú kultúrává – de miért is válna azzá?
Mert bár a kultúrát a legnehezebb felépíteni, mégis a legkönnyebb lerombolni.
De én teljesen nyugodt vagyok ezzel kapcsolatban – mondja Jesper Jensen.
Jesper Jensen csapata Németországgal játszott két felkészülési mérkőzést a héten, ahol az első meccsen Hamburgban 33-31-re nyertek, majd szombaton Aabenraaban vereséget szenvedtek 29-26-ra.