Sokk a svéd kézilabdának: ekkora veszteség mellett nem éri meg a kupaszereplés
Ha hinni lehet az adatoknak, akkor a svéd kézilabdaklubok 100-150 ezer koronát (9-13 ezer eurót) veszítenek minden egyes európai kupafordulón, így egyáltalán nem éri meg elindulni az EHF eseményein – írta az Aftonbladet.
„Ez pusztító a svéd kézilabda számára” – jelentette ki Stefan Albrechtson, a Sävehof klubigazgatója, aki szerint az európai szövetség és televíziós jogdíjak magas ára a hibás a kialakult helyzetért.
A svéd együttes férficsapata kedden 34-28-ra verte a horvát Nexét, így Európa Liga-csoportja második helyén végezve továbbjutott, és készülhet a Hannover elleni playoff mérkőzélsre a negyeddöntőbe jutásért.
A továbbjutás azonban csak újabb pénzügyi csapást jelent.
A lap szerint, amíg a svéd futballklubok számára az európai meccsek jelentik a megváltást, a kézilabdában ez igazi buktatónak számít. Egy kézilabdás podcastban Peter Gentzel, a Svensk Elithandboll vezérigazgatója elmondta, hogy a klubok fordulónként (egy hazai és egy idegenbeli meccsel számolva) 100-150 000 svéd koronát veszítenek, annak ellenére, hogy mindkét két oldalról is támogatásban részesülnek.
A Svensk Elithandboll sporteseményeket és egyéb eseményeket szervez, irodai feladatokat lát el és tanácsadói szolgáltatásokat nyújt a sportmarketingben, valamint reklámjogok értékesítésében/közvetítésében Svédországban.
Az EHF fordulónként 56 ezer koronát (5000 eurót) ad a Bajnokok Ligájában, 34 ezer koronát (3000 eurót) az Európai Ligában induló csapatoknak – ugyanezek a számok svéd oldalról a nőknél 75 ezer koronát (6600 eurót), majd fordulónként 20 ezer koronát (1800 eurót) érnek, míg a férfiak körönként 100 ezer koronát, közel 9000 eurót kapnak (az EHF-től származó kompenzáció levonásával).
A kiadás és bevétel azonban annyira nem fedi egymást, hogy a legtöbb klub anyagilag féltérdre ereszkedett már, a Sportbladet szerint többüknek még az elitlicenccel is gondjai lesznek a következő szezonra.
Amikor a gazdasági vezető a kiesésben bízik
Stefan Albrechtson, a Sävehof klubigazgatója a Sportbladetnek nyilatkozva elmondta, hogy a klub költségvetésében 1,2 millió koronát terveztek költeni az európai meccsekre ebben a szezonban (a férfiak az Európai Ligában, a nők a Bajnokok Ligájában játszottak), de most megpróbálják csökkenteni az összeget. Spórolni kell az utazással és okosabb, olcsóbb életvitelre kell átállni.
Szerinte ugyan a hazai meccsek jegyeladása bevételi forrás, de a belépőket egyre nehezebb eladni.
„Egy szezonban több mint 60 hazai meccsünk van – női és férfi csapat együttesen -, ha mind a férfiak, mint a nők szerepelnek az európai kupákban is. De bevétel alig van.
Az elmúlt szezonban az európai meccsekbe fektető négy férficsapat, a Sävehof, az Ystads IF, a Kristianstad és az Alingsaas is a tavalyi év legrosszabb pénzügyi eredményét produkáló klubok közé tartozott.
A női oldalon azonban a Sävehofon kívül nincs olyan csapat, amely nagyobb ambícióval léphetne Európába, mondta Albrechtson.
„Lehet, hogy elindul valamelyik kupában, mert a vezetés megígérte a játékosoknak, de aztán már az első selejtezőnél lemondanak a pályaválasztói jogról, mert így olcsóbb. A pénztáros pedig abban bízik, hogy a csapat kiesik…
Sok visszalépő lesz
Albrechtson szerint akadt ugyan egy bevételi forrás, amely jelentősen tompíthatta az anyagi veszteséget, ám az elmúlt öt évben ez szép lassan eltűnt.
„Az Európai Kézilabda Szövetség nem tudja eladni az összes hirdetési felületet a pálya körül, így azokat visszaadja a kluboknak. De hiába, mert az elmúlt öt évben a médiajogokat birtokló EHF Marketing vagy Infront nem tudta értékesíteni a televíziós jogdíjakat Svédországban. Emiatt az SVT vagy a TV4 egyáltalán nem jeleníthet meg képeket a meccseinkről a hírműsoraikban” – mondta Albrechtson, aki szerint a híradóban 30-60 másodperc is túl sokba kerül.
„A 2010–2011-es szezonban, amikor a meccseket az SVT24-en mutatták, 1,2 millió svéd koronáért adtunk el reklámtáblákat. Most nulla bevételünk van, hiszen ki fizetne azért, hogy a reklmját a kutya sem látja. Csak azért helyezzük ki a tábláikat, hogy tisztességesnek tűnjünk, de pénz nem kapunk érte” – tette hozzá.
Azt mondta, egyelőre úgy tűnik, hogy a Sävehof jövőre vállalja az európai kupaszereplést, de szerinte a korábbinál több svéd klub fog visszalépni a lehetőségtől.
„Néhány éve még nagy tülekedés volt az indulásért, most viszont mindenki aggódik, mert pokoli mennyiségű pénzbe kerül. És amikor a gazdasági helyzet olyan, amilyen, valószínűleg mindenki megijed.”