„Egy vereség nem a világ vége” – meglepetésre készül Izland a kézivébén
Kezdetét vette a férfi kézilabda-világbajnokság, amelynek Horvátország, Dánia és Norvégia közösen ad otthont. A portálunk profiljába vágó észak-európai csapatok közül négyen is ott lesznek a tornán: ismerjük meg az izlandiakat!

Olimpiai és Európa-bajnoki éremmel már rendelkezik az izlandi férfi kézilabda-válogatott, a világbajnokságon azonban még elődöntőig sem tudott eljutni. A szigetország 2008-ban, Pekingben ezüstöt nyert, két évvel később az ausztriai Eb-n bronzérmes lett, ám erre a fénykorra azóta is csak sóvárogva gondol vissza.
Ami a világbajnokságokat illeti, a legjobb eredmény egy 5. helyezés, még az 1997-es japán tornáról, ahol a negyeddöntőben éppen Magyarország győzte le 26-25-re (és végzett végül a negyedik pozícióban).
Azóta semmi, sőt, a legutóbbi hat vébén még a legjobb tíz közé sem tudott beférni a csapat. Kicsi az esély, hogy éppen most dobbant nagyot, de hát ki tudja?! A sorsolás nem olyan borzasztó, hiszen a csoportból simán, pontokkal kell továbbmennie a középdöntőbe, csak az a kérdés, hogy a Zöld-foki-szigetek és Kuba legyőzését követően mire lesz képes a szlovének elleni rangadón? A középdöntőben aztán jöhet Horvátország, Egyiptom, illetve Argentína vagy Bahrein.
Ami a felkészülést illeti, a válogatott tavaly májusban kétszer nagyon elverte az észteket a vb-kvalifikációban, aztán Eb-selejtezőn a bosnyákokat és a grúzokat is legyőzte. Az igazi értékmérő csaták januárra maradtak, a múlt héten előbb 31-31-es döntetlent játszott a svédekkel, majd 26-24-re kikapott tőlük – ezek azért bíztató eredmények a vébé előtt.
Megtartani a lendületet
A csapat korelnöke Björgvin Páll Gústavsson, a Valur 39 éves kapusa, aki 273 meccset játszott eddig a nemzeti csapatban, és még hírmondóként megmaradt a már említett olimpiai ezüst- és Európa-bajnoki bronzérmes csapatból.
„Szörnyűek ezek a válogatottsági és életkori számok, néha másokat kérek meg, hogy számolják össze. A válogatottban lenni minden alkalommal nagyszerű. Ugyanaz az érzés fog el, csak kicsit más a megközelítés, ahogy a szerepem is megváltozik” – mondta, utalva arra, hogy már nem ő, hanem Viktor Gísla Hallgrímsson az első számú kapus.
„Ebben is van alázat, rajtunk múlik, hogy megtaláljuk-e azt a kombinációt, amely minden meccsen bizonyos számú védést eredményez. Ez egy olyan szerep, amit nem nagyon ismerek, hiszen régóta nem voltam cserekapus.”
Szerinte a csapatszellem olyan, amilyennek lennie kell, ő pedig azt érzi, felvidul, ha a társakra néz.
„Huszonévesnek érzem magam, és nem érzek generációk közötti szakadékot” – jegyezte meg.
Az elvárásokról annyit mondott, tudják, hogy meg kell verniük a Zöld-foki-szigeteket és Kubát, majd jöhet a fontos meccs Szlovénia ellen.
„De azt is tudjuk, hogy egy esetleges vereség még nem a világ vége. Az egyik dolog, amit megtanultam az évek során, hogy akkor sem mentek mindig jól a dolgok, amikor sikeresek voltunk. A pekingi olimpia sem volt tökéletes az elejétől a végéig, a 2010-es Eb-t pedig katasztrofálisan kezdtük. Az a lényeg, hogy megtartsuk a lendületet, de ne repüljünk túl magasan vagy túl alacsonyan.”
Két sztár hiánya
Hogy mire lesz képes a csapat, nem tudni, az biztos, hogy a magdeburgi jobbátlövő, Ómar Ingi Magnússon nagyon fog hiányozni, de a veszprémi Aron Pálmarsson is csak a középdöntőben csatlakozhat – ha hinni lehet az izlandi lapoknak.
A korábbi kiváló jobbátlövő, a Haukar Hafnarfjördur edzője, Ásgeir Örn Hallgrímsson azonban úgy véli, a negyeddöntőt el kell érnie ennek a csapatnak.
„Úgy gondolom, hogy valóban illő követelményeket támasztanunk, hiszen jó párszor elmondtuk már, hogy milyen fantasztikus a csapat. Csak éppen az eredményekben ez nem mutatkozott meg. Most nagyon óvatos a hangulat, főleg, mert Magnússon hiányzik és Pálmarsson is kiesett. De gyakran ilyenkor történik valami plusz, ezért én emelem az elvárásokat és negyeddöntőt várok” – mondta.
Az izlandi keret:
Kapusok: Björgvin Páll Gústavsson (Valur), Viktor Gísli Hallgrímsson (Wiséa Péock)
Balszélsők: Bjarki Már Elísson (Veszprém), Orri Freyr Thorkelsson (Sporting),
Balátlövők: Aron Pálmarsson (Veszprém), Elvar Örn Jónsson (Melsungen), Thorsteinn Leó Gunnarsson (Porto)
Irányítók: Gísli Thorgeir Kristjánsson (Magdeburg), Haukur Thrastarson (Dinamo Bucaresti), Janus Dadi Smárason (Szeged)
Jobbátlövők: Teitur Örn Einarsson (Gummersbach), Viggó Kristjánsson (Leipzig)
Jobbszélsők: Ódinn Thór Ríkhardsson (Kadetten Schaffhausen), Sigvaldi Björn Gudjónsson (Kolstad)
Beállósok: Einar Thorsteinn Ólafsson (Fredericia), Ellidi Snaer Vidarsson (Gummersbach), Sveinn Jóhannsson (Kolstad), Ymir Örn Gíslason (Göppingen)
Kapcsolódó tartalom: