Jegyeket, bérleteket #1
A nyár során gyakran futhattunk bele kézilabda- és más egyesületek promócióiba a közösségi média felületein, melyben szezonbérlet vásárlására próbáltak minket ösztönözni. A kluboknak fontos bevétele ez, hiszen az idény egészére kalkulálható bevételi forrásról van szó. Cserébe pedig a szurkoló, amennyiben elégszer teszi tiszteletét a helyszínen, gyakorlatilag kedvezményesen juthat belépőhöz, mindig ugyanott ülhet, nem kell aggódnia a rangadók előtti jegydömping során, valamint gyakran egyéb kiváltságokat is kap. Kisebb klubok esetében azért az is gyakori, hogy a bérletes, aki bármikor jeggyel is járhatna, a vásárlással jelzi elkötelezettségét a klub mellett, és akkor is megújítja sok esetben már csak virtuális plasztikkártyáját, ha neki ez tulajdonképpen nem üzlet, mert annyiszor ki sem tud menni, hogy az egész megérje.
Mivel a szurkolóknak funkcionálisan minden egyes helyen más konstrukciókat és ajánlatokat kínálnak, ma azt szerettük volna górcső alá venni, hogy három hasonló eredményességű klubnál, mit kaphatunk szezonbérlet vásárlása esetén. Itt jegyeztém meg, hogy nem volt választási sorrend, az egyetlen fő kritérium az volt, hogy mindegyikük körülbelül azonos színvonalú és mennyiségű meccset játsszon a következő szezon során. A helyi klubok közül az elmúlt két év bajnoka az Esbjerg szerepel ma, akik idén a Bajnokok Ligájában bronzérmet szereztek, melléjük a tavalyi BL ezüstérmes és idei bajnok Ferencváros csatlakozott, valamint ha ugyanezt az időszakot nézzük akkor kétszeres norvég bajnok Vipers, akik tavaly a BL trófeát hódították el. Ugyanígy választhattam volna például az Odensét, az ETO-t és a Metzet, akik talán sorra is kerülnek majd a jövőben.
Valószínűleg nem túl merész kijelentés, hogy olyan csapatok esetében a nagyobb az igény a bérletre, ahol több ember kíváncsi a produktumra, mint amekkora a létesítményük kapacitása. Kézilabdás vonalon jó példa a GOG, akiknél el is szálltak egy kicsit a jegyárak, labdarúgásban pedig az angol Leeds United, ahol a bérletek maximalizált száma miatt sokéves várólista van jelenleg is érvényben. Hogy mekkora a lelkesedés a hazai meccseken arra talán jó keresztmetszet lehet és hasonló kaliberű eseményeket vethetünk össze, ha megnézzük a tavalyi szezon utolsó hazai pályán lejátszott BL mérkőzés nézőszámait. Ezekre a hagyományosan semleges pályán rendezett Final4 miatt a negyeddöntőben került sor, hétvégén, időben maximum egy hét eltéréssel.
Meccs | Helyszín | Kapacitás (ülőhely) | Nézőszám | Kihasználtság |
FTC – Esbjerg | Érd Aréna | 2300 | 2000 | 87% |
Vipers – ETO | Aquarama Kristiansand | 2200 | 2000 | 91% |
Esbjerg – FTC | Blue Water Dokken | 2949 | 3143 | 100% |
A tényekhez tartozik, hogy a Fradi a hazai BL meccsein nem az 1300 fős Elek Gyula Arénában fogadja az ellenfeleket, ahol a bajnoki mérkőzések zajlanak, így a BL meccsekért utazni kell. Ahogy láthatjuk, jó százalákkal ki lettek használva a csarnokok, de állójegyeket minden helyszínen lehet vásárolni, ennek köszönhető, hogy ilyen sokan szurkoltak Esbjergben. Náluk a bérletesek száma 1200 fő körül van, ám idén már nem mindenki hosszabbította meg belépőjét, ki fog derülni miért. Elöljáróban még annyit, hogy ahol nincs külön feltüntetve, ott az általános, hosszanti oldali ülőhely a kategória, ami alapján az összehasonlítás történt, az álló szektorokba valamint kapu mögé szóló, illetve a kedvezményes, vagy VIP jegyek árai jellemzően ettől eltérőek.
Az Esbjerg felfelé ível
A kézilabdacsapat eredményeivel tulajdonképp szinkronban nőtt a bérletesek száma is. A JydskeVestkysten tavalyi írásából többek közt az is kiderül, hogy a koronavírus előtt 600 körül voltak akik az egész szezonra kiváltották a bérletet, de tavaly már sikerült is átlépniük a cikkben megcélzott 1000 főt. Kisebb volt a boldogság abból a szempontból, hogy ezzel együtt már mélyebben a zsebükbe kell, hogy nyúljanak a kikötővárosiak. Míg például a 21/22-es idényre 1250kr volt a bérlet ára, tavaly nyáron már 1600, idén pedig 1920 kroner a hosszú oldalra. Ha plasztikkártyát is szeretnénk, az további 200, de azt már ugye ki számolja. Az összehasonlítás gördülékenysége végett az árak a lejjebb található táblázatban forintban is fel vannak tüntetve, de ne szaladjunk ennyire előre, inkább nézzük mit kapunk a pénzünkért. Kis érdekesség, ha valaki jegyet szeretne majd venni, hogy idén már ők is az Eventii felületét használják, de nekem a régi oldallal sem volt soha problémám.
Jegyár: 125 DKK
Bérlet: 1920 DKK
Érvényesség: Hazai mérkőzésekre a bajnoki alapszakaszban, bajnoki rájátszásban, hazai kupamérkőzéseken és a Bajnokok Ligája meccseken. Ez összesen 28 meccset jelentett a tavalyi szezonban, plusz (mivel a kupa négyes döntője is itt volt) két további találkozót, amiken nem voltak érintettek és az idegenbeli meccseket, lásd alább.
Extra: Idegenbeli bajnoki mérkőzéseken a klubok közti együttműködés értelmében 100 fő részére térítésmentes jegy. Kivétel Bjerringbro, Silkeborg, København és Skanderborg, tehát összesen kilenc helyszín. Ingyenes nyomtatott magazin és BL meccseken műsorfüzet.
Ha azt vesszük, ez az Odensével szinte holtversenyben (1900kr) a legmagasabb ár, cserébe a BL egyik topcsapatát nézhetik a drukkerek hétről hétre. Ikastban tavaly hasonló szinten a bérlet 800 kroner volt, idén 899 (elvileg 100 levásárolható a shopban), amihez szinte mindig kínáltak plusz 4 ingyenjegyet, amit egyszer sem vettem igénybe, de azért értékelem a gesztust. Esbjergben ennek ellenére sem felhőtlen a hangulat, a szerkesztőségi vélemény az, hogy ez már kicsit sok. Ennél több Viborgban volt, még a 18/19-es szezonban (2000kr), de azóta ott a teljesítménnyel együtt az árak szintén mérséklődtek.
Magasabb elvárások a Fradinál, ez mindenkinek többe kerül
A Ferencváros női kézilabdacsapata is jelentős erősítésekkel vág neki a következő szezonnak, és úgy tűnik ezt tükrözi a bérletek ára is. Míg tavaly az Elek Gyula Arénába az oldallelátóra 32000 illetve 36000 forint volt az éves jegy, idén már 39000 és 45000. A Bajnokok Ligája mérkőzésekre külön bérlet van ez Érden 33500 a kapuk felé eső és 45500 a centrális szektorokba az oldalvonal mentén, illetve szurkolói kártyára is szükségük van a szurkolóknak, mely egyszeri 2000 forintos költséggel jár.
Jegyár: jelenleg még nem elérhető
Bérlet: 72500 – 90500 Ft
Érvényesség: Hazai mérkőzésekre a bajnokikon és kupameccseken, külön a BL-re, ez összesen tavaly 23 tétmérkőzést jelentett.
Extra: kedvezményes kombinált bérlet vásárlási lehetőség ami a férfi csapat meccseire is érvényes, kedvezmény a BL jegyekre, 15% kedvezmény a Fradi Shopban, digitális klubmagazin.
Mivel a magyar viszonyokra nincs teljes mértékű rálátásom, ezért itt egy Fradi-bérletes véleményét szeretném idézni, ehhez köszönöm Gál Sándor koordinációs segítségét:
„Megkérdeztem a többieket, meg vagyunk vele elégedve. A többiek ezt nem mondták, de nekem fontos volt, hogy azt hiszem tavalytól már a Fradi Shopban a kézi bérlettel is jár kedvezmény a vásárlásból (korábban csak a foci bérlet után járt). Ami jó még szerintem, hogy azzal, hogy a szurkolói kártyát bevezették, megkaptuk a foci jegyvásárló felületét, amin könnyen és egyszerűen meg tudjuk venni a bérleteket, rákerülnek a kártyára, így elég azt magadnál tartani. Fizikailag bérletet nem kapsz (de ha mondjuk tetszik a grafika rajta, akkor igényelheted – tavaly én pl megtettem). Az ár/érték arány is jó (még talán azt is meg merem kockáztatni hogy jelenleg olcsóbb pl. a BL bérlet mint pár evvel ezelőtt (azt hiszem akkor 3000 forint volt/meccs ha mindegyikre veszel, most pedig 2.717 (19.000*/7 meccs)”
* Állóbérletes szurkolóról van szó.
Szárnyal a Vipers, de ki tudja hol áll meg…
A norvégok gazdasági helyzete jelenleg köztudottan nem rózsás. Erre egy jó példa, hogy a bérletek értékesítése az előttünk álló idényre már február 6-án (az átlagosnál három hónappal korábban) megkezdődött, az aktív bérleteseknek pedig mindössze március 1-ig (!) volt lehetőségük, hogy a jelenlegi helyüket megújítsák, ezt követően a norvég egyesület mindeki számára elérhetővé tette a székeket. Összehasonlításképp például Ikastban ugyanerre június elejéig volt lehetőség, Esbjergben pedig az általános értékesítés csak augusztusban kezdődött.
Kristiansandban két lehetőségből választhatunk vásárláskor, a bajnokikra szóló bérlet 2150 norvég korona (tavaly 2000 volt), míg a Prémium opció a Bajnokok ligája meccsek látogatására is feljogosítja a szurkolókat, ez már 3500-ba kerül (itt is 150-nel, 3350-ről emeltek). Előfizetésre (10 részlet, havi bontásban) az előző szezonban még volt lehetőség, most már nem találkoztam vele a honlapjukon.
Jegyár: 180 NOK (bajnokság), 250 NOK (Bajnokok Ligája)
Bérlet: 3500 NOK
Érvényesség: az összes hazai alapszakasz- és rájátszásbeli mérkőzésre, a hazai kupamérkőzésekre és Bajnokok ligája találkozókra, opcionálisan BL nélkül. Ez tavaly 26 találkozót jelentett.
Extra: –
Amennyiben idén is hasonlóan szerepel mindhárom klub, akkor a következő konzekvencia vonható le. Nyilván az átlagbérek, így a szurkolók lehetőségei mindhárom országban eltérőek, viszont ettől függetlenül is látszik, hogy alapvetően az összes csarnokban jelentős kedvezményt kaphatunk a bérletvásárlással. Az eltérő bajnoki lebonyolítás miatt viszont ez azt is jelenti, hogy a Fradi szurkolók láthatják legkevesebbszer csapatukat, míg az Esbjerg drukkerei még a jelentős (20%-os) áremelés ellenére is akár 2360 magyar forintnak megfelelő kronerért láthatják csapatukat, ha minden mérkőzést a helyszínen tekintenek meg (amennyiben az elmúlt két évhez hasonlóan újfent a Blue Water Dokken rendezi a kupa négyes döntőjét december végén, és erre jelentős az esély).
Csapat | Jegyár (Ft) | Bérlet (Ft) | Meccsszám | Bérletes ár/meccs (Ft) |
Esbjerg | 6600 | 101500 | 28 (+15*) | 3625 (2360) |
FTC | – | 72500-90500 | 23 | 3152-3935 |
Vipers | 6000-8500 | 118000 | 26 | 4538 |
* A plusz mérkőzések az elmúlt bajnokság idegenbeli mérkőzésein opcionálisan igénybe vehető térítésmentes jegyeket és a kupa Final4 két extra mérkőzését tartalmazzák, amiken az Esbjerg nem szerepelt, ez a szám idén sem lesz jelentősen eltérő.
Összességében elmondható, hogy a három klub alapvetően próbál azoknak a szurkolóknak kedvezni, akik bizalmat szavaznak a teljes évre. A konstrukciók folyamatos változásai egyrészt azt bizonyítják, hogy folyamatos a törekvés arra, hogy egy bérletvásárlás versenyképes legyen (pl. Fradi Shop kedvezmény bevezetése), viszont az is jól követhető, amikor az egyesület (lásd Vipers) gyors és azonnali bevételt szeretne generálni, a bérletek korai értékesítésével és a részletfizetési lehetőség megszüntetésével.
Jövőre is ennyi lesz?
Erre a kérdésre sajnos a Vipers esetében a legkönnyebb válaszolni, nem tudjuk. A klub gazdasági háttere nem rendezett, a bő keret fenntartása és egyéb döntések miatt jelenleg is tárgyalnak a lehetséges befektetőkkel, a fennmaradás érdekében. Amennyiben (és őszintén remélem, hogy ez lesz az a forgatókönyv, amit megír majd a sors) működésük biztosított lesz, hasonló jegy- illetve bérletárakkal számolhatunk középtávon is.
A Ferencvárosnál fordított a helyzet, a jelenlegi erősítések azt mutatják, hogy az egyesület komolyan gondolja, hogy szakosztályuk stabilan a legjobb négy közt szerepeljen a Bajnokok Ligájában és erre tudatos építkezéssel minden esélyük megvan. Növekvő érdeklődés esetén nagyon könnyen előfordulhat, hogy az Érd Arénát is kinövik, ez pedig rövid távon újfent a jegyek és bérletek árában fog materializálódni, ez abban az esetben is megtörténhet (a magasabb üzemeltetési költség miatt), ha egy nagyobb csarnokba költöznek majd.
Esbjergben valószínűleg most érik el a bérleteladásban azt a számot, ami a jelenlegi eredmények tükrében maximális-közelinek mondható. Még be tudnak csábítani új szurkolókat, de a lemorzsolódás is megindult, a magasabb áraknak köszönhetően. Tomas Axnér gyakorlatilag a régi csapatot viheti tovább, ez a modern kézilabdában hatalmas fegyvertény. Hogy jövőre átlépi e a bérlet ára a hosszú oldalon a bűvös 2000 kronert, az valószínűleg egyetlen dolgon múlik, hogy Henny Reistad, akinek jövőre jár le jelenlegi szerződése, hosszabbít e a klubbal.
A facebookon nyugodtan írjátok meg véleményeteket, egyrészt ez az egyik dolog amire meg szeretném kérni a kedves olvasókat, a másik pedig, hogy (lehetőség szerint jeggyel, bérlettel) a helyszínen buzdítsátok csapatotokat, mert továbbra is:
„Handball is best in the hall!”
(A szerző Data Scientist, az Ikast bérletese)
Roland Buzas