KÉZILABDAKIEMELT HÍRLEGFRISSEBB

„Soha ne mondd, hogy soha” – Hergeirsson nem zárta ki a visszatérés lehetőségét

Bár a csúcson vonulhatott volna vissza a nyáron, Thorir Hergeirsson kicsit kockáztatott, és meg bevállalta a decemberi Európa-bajnokságot, hogy aztán – micsoda meglepetés! – mégis csak a csúcson hagyhatta ott a norvég női kézilabda-válogatottat. Minden idők legsikeresebb edzője tizenöt dicsőséges év és 20 világversenyen szerzett 17 érem (közte 11 arany) után távozik, de szavait olvasva, lehet, nem örökre.

Thorir Hergeirsson és Camilla Herrem Fotó/Kiemelt kép: Håndballjentene
Thorir Hergeirsson és Camilla Herrem Fotó/Kiemelt kép: Håndballjentene

Hergeirsson 1964. április 27-én született az izlandi Selfossban, rövid játékoskarriert követően 25 évesen már edzőként dolgozott: öt évet lehúzott az Elverum férficsapatánál (1989-94), 1995-től 1997-ig a Gjerpen női csapatát vezette, majd a Naerbö férficsapata következett (1999-2001).

2001-ben a legendás Marit Breivik, a norvég női válogatott akkori szövetségi kapitánya kérte fel segítőnek, majd nyolc év közös munka után ő váltotta posztján legendás elődjét. Ám amíg Breivik 15 év alatt 13 érmet nyert (közte egy-egy olimpiai és világbajnoki, illetve négy Eb-aranyat), addig Hergeirsson ennél is félelmetesebb mérleget mutathat fel.

15 éve alatt 20 világversenyen irányított a norvég női válogatottat, összesen 17 érmet nyert, közte 11 aranyat (két olimpiai, három vb- és hat Eb-elsőséget).

Százszázalékos Eb-teljesítmény

VEO kamerák

A nyáron Párizsban olimpiát nyert, és akkor jelezte, hogy bár szerződése 2024 végéig köti a norvég szövetséghez, nem tudja, mit hoz a jövő. Kért pár hét gondolkodási időt, majd jelezte, ezen az Eb-n még vezeti a csapatot, de aztán távozik.

A 60 éves szakembert az sem zavarta meg, hogy azért az Európa-bajnokságra kicsit építkeznie kellett, hiszen a visszavonuló Stine Oftedal mellett Nora Mörk, Veronica Kristiansen és Vilde Ingstad játékára sem számíthatott.

A játék azonban ugyanolyan tökéletes maradt, Norvégia százszázalékos teljesítménnyel lett kontinensbajnok, a legszorosabb mérkőzésén, a középdöntőben, Dánia ellen is három góllal nyert.

A döntőben aztán Dánia egy félidőn át volt mindössze méltó ellenfél, a 31-23-as sikert követően a norvégok nem véletlenül dobálták a magasba Hergeirssont. Az embert, aki tizenöt éven át diadalmenetben vezette őket a kézilabdavilág különböző csúcsaira.

Sok ajánlatot kapott

„Kicsit különleges volt ez a torna. A lányok mindig keményen dolgoznak, de úgy vettem észre, hogy a szokásosnál is keményebben odatették magukat ezen az Eb-n” – ismerte el a szakember, aki egy doboz csokoládét kapott dán kollégájától, Jesper Jensentől.

„Thorir egy igazi vezető, nagyon jól bele tudja vonni a játékosokat mindenbe, nem csupán a taktikába, de az apró hétköznapi dolgokba is. És nagyon jó ember. Sok humora van, és bármiről lehet vele beszélni. Minden alkalommal, amikor klubot váltottam, tanácsot kértem tőle és megfogadtam azt” – mondta róla a 38 éves balszélső, Camilla Herrem, akinek ugyancsak az Eb-döntő volt az utolsó mérkőzése, így ő sem kerülhette el, hogy a társak a levegőbe dobálják.

A Nettavisen a döntőt követően egy perce elcsípte Hergeirssont, és feltette a kérdést: amióta bejelentette, befejezi a norvég válogatottnál, történt-e bármi érdekes a háttérben.

„Sok ajánlatot kaptam, nagyon sokat. De mindenre nemet mondtam. Idén nem fogok több csapatot edzeni. Most pihenek egy kicsi, aztán hátha akad valami érdekes.”

De ez azt jelenti, hogy akkor jövőre mégiscsak edzősködni fog?

„Talán. Vagy talán nem. Valószínűleg valami egészen mást fogok csinálni, de soha ne mondd, hogy soha.”

Legördülő könnycseppek

A meccset követően aztán ugyanolyan szívszorító jelenetek történtek a Viaplay stúdiójában, mint Klujber Katrin és Elek Gábor esetében: eltört a mécses. Több norvég játékos is sírva fakadt, volt, aki a pályán, volt, aki a stúdióban.

Így járt a terhessége miatt kimaradt Nora Mörk is, akit nagyon meghatott a tény, hogy ez volt Hergeirsson utolsó világversenye.

„Szomorú, teljesen meghatódtam. Véget ért egy korszak. Thorirnak mindig hihetetlenül sok mondanivalója volt nekem és a többi lánynak, ő a világ legjobb edzője” – mondta Mörk, akinek akkor kezdtek el potyogni a könnyei, amikor Hergeirsson odajött mellé.

De néhány könnycsepp legördült Camilla Herrem arcán is, amikor meglátta edzőjét a stúdióban.

„Thorir jó vezető, sok más edző példaképe. Nagyon tisztelem” – mondta.

A vesztes dán válogatott szövetségi kapitánya, Jesper Jensen sem fukarkodott a dicséretekkel.

„15 éve ott van az élen, és új mércét állított fel a női kézilabdában. Nekünk, többieknek meg kell próbálnunk kitartani, és tanulni az ő professzionalizmusából” – nyilatkozta.

Thorir Hergeirsson tehát 23 év után hagyja ott a norvég válogatottat.

„Hétfőtől valószínűleg sok érzelem lesz bennem, mert úgy érzem majd, hogy vége. De aztán kezdődik majd valami más. Alig várom” jelentette ki.

Utódja január 1-től Ole Gustav Gjekstad lesz, mi pedig kíváncsian várjuk, mikor és hol bukkan fel ismét az izlandi mester. Mert kizárt, hogy tétlenségre ítélje magát.

Kapcsolódó tartalom: