KIEMELT HÍRLABDARÚGÁSLEGFRISSEBB

Dobok, éneklés és eufória

Adventi naptárunk 18.napjának ablakát a 🇸🇪svéd női labdarúgó válogatott és a Barcelona sztárja Fridolina Rolfö nyitja ki, Gallai Bence videóelemző segítségével!

Fridolina Rolfö
Fridolina Rolfö

2014-ben olyan feltörekvő, később klasszissá váló játékosok alkották a Linköping női labdarúgócsapatát, mint az azóta a svéd válogatottal világbajnoki bronzérmes, kétszeres olimpiai ezüstérmes Magdalena Eriksson, az ő párja, a Chelsea-vel átigazolási világrekordot döntő dán Pernille Harder, az Arsenal svéd csatára, Stina Blackstenius, vagy a finn válogatott örökös gólrekordere, Linda Sällström.

Abban az évben, október 16-án este azonban nem ők, hanem egy addig ismeretlen, mindössze 20 esztendős fiatal hölgy került a főszerepbe, aki élete első Bajnokok Ligája-meccsén a kezdőcsapatban kapott helyet a Liverpool ellen. Ő volt Fridolina Rolfö, aki rögtön egy mesterhármassal hálálta meg a bizalmat, a Linköping pedig 3-0-ra győzte le a Liverpoolt – ennél aligha létezik tökéletesebb bemutatkozás.

Rolfö gyorsan vette az újabb és újabb lépcsőfokokat: még abban az évben meghívót kapott a svéd válogatottba, majd 2017-ben előbb a Bayern Münchenhez, két évvel később pedig (a női futballban még nagyobb csapatnak számító) Wolfsburghoz igazolt át. Svédországgal két VB-bronz mellett két olimpiai ezüst került a vitrinjébe, a Wolfsburggal pedig bajnoki címet, és kétszer német kupát is nyert. Egyedül a BL miatt lehetett hiányérzete, 2020-ban ugyanis a rekordbajnok Lyon győzte le őket a fináléban. Rolfö sokoldalúságáról sokat elmond, hogy a Linköpingben még középcsatárként játszott, a válogatottban legtöbbször balszélsőként szerepel, 2021-ben pedig a Barcelona már a balhátvéd posztra igazolta le – és ott is klasszis teljesítményre képes.

A Barcelona Femení általában a 6.000 fő befogadására képes Johan Cruyff Stadionban játssza a hazai meccseit, a klub mégis úgy döntött, hogy a 2022. március 30-án esedékes Real Madrid elleni Bajnokok Ligája-negyeddöntőt – a nagy érdeklődésre való tekintettel – a 99.354 férőhelyes Camp Nou-ban, a Barcelona férfi csapatának stadionjában rendezik meg. A meccset megelőző napokban rekord gyorsasággal kezdtek fogyni a jegyek, de a vezetőség aggódni kezdett, amikor az a bizonyos március 30-ai szerdai nap borús idővel, és heves esőzéssel indult. Attól tartottak, hogy a rossz időjárás miatt üres lelátók fogadják majd a csapatokat. Estére azonban kitisztult az idő, és egyre nagyobb tömeg kezdett összegyűlni a stadion környékén. Én magam is izgatottan vártam az esti visszavágót (a madridi első meccsen 3-1-re nyert a Barça), ha nem is a helyszínen, csupán a TV-képernyő előtt. Arra viszont a legkevésbé sem számítottam, hogy a következő 90 perc örökre bevonul majd a történelemkönyvekbe – az ilyesmit sosem lehet előre tudni, de még közben sem igazán fogja föl az ember, mindig csak utólag rajzolódik ki az események jelentősége.

„A meccs, ami megváltoztatta a futballt”

VEO kamerák

A megfogalmazásom talán elsőre túlzónak tűnhet, de egy évvel később a DAZN dokumentumfilmet készített a mérkőzésről„A meccs, ami megváltoztatta a futballt” címmel. 1-1-es állásnál, a madridi Claudia Zornoza a második félidő elején félpályás góllal lepte meg a Barcelona kint álló kapusát, Sandra Pañost. Összesítésben így már csak egyetlen gól volt a Real hátránya, de a Barcelona olyan dominanciával futballozott, hogy egy pillanatig sem forgott veszélyben a továbbjutásuk. Betalált a vendégek kapujába többek között Alexia Putellas és Aitana Bonmatí is, az előző négy (!) Aranylabda győztesei, Fridolina Rolfö pedig – bár ezen a meccsen is balhátvédként szerepelt – két gólpasszt is kiosztott. Az első meglehetősen komikusra sikerült, Rolfö ugyanis nagy lendülettel vezette a labdát a bal szélen, mikor fölnézett, hogy egy hosszú keresztlabdát adjon, de az ívelése telibe találta a mellette álló csapattársát, Claudia Pinát, aki gyorsan reagált a helyzetre, és pár másodperccel később a tizenhatos csücskéről átemelte a Real Madrid kapusát.

Ezzel a góllal fordították meg a katalánok az eredményt 3-2-re. A 70. percben ismét Rolfö robogott a pálya szélén, majd két madridi védőt kicselezve centerezett a hosszú oldalon érkező norvég csapattársa, Caroline Graham Hansen elé, aki beállította az 5-2-es végeredményt (összesítésben 8-3). A legnagyobb ünneplést mégsem a gólok váltották ki, hanem a nem sokkal később a stadion óriáskivetítőin megjelenő hivatalos nézőszám: 91.533, alatta pedig egy kis felirat, „világrekord”. Soha a történelemben még nem látogattak ki ennyien – hivatalos – női labdarúgó mérkőzésre, nem beszélve a DAZN hivatalos YouTube-streamjéről, amit közel kétmillió néző követett élőben. Abban a szezonban egyébként a Barcelona férfi csapata sem tudta felülmúlni ezt a nézőszámot a Camp Nou-ban. A szurkolók 90 ezer színes papírlappal formáltak élőképet, melyben a klub gránátvörös-kék sávjai között kirajzolódott egy aranysárga vénusz-jel, a női nem szimbóluma.

„Dobok, éneklés és eufória egy történelmi estén”

– írja Jordi Batalla a katalán Mundo Deportivo címlapján. „Amit átéltünk az leírhatatlan. Varázslatos volt. A meccs véget ért, de a szurkolók nem akartak hazamenni” – ezek már a Barça csapatkapitányának, Alexia Putellasnak a szavai. Rolfö a közösségi médiában posztolt a mérkőzés után: „Beállítottuk a látogatottsági rekordot, majd meg is döntöttük azt! Különleges csapat, különleges szurkolókkal, ez pedig egy különleges pillanat a női labdarúgás számára.” A mérkőzés összefoglalója ezen a linken megtekinthető: https://youtu.be/Cmdu-n83GTE 

A barcelonai hölgyek egy hónappal később, Rolfö korábbi csapata, a Wolfsburg elleni elődöntőben ismét megdöntötték saját rekordjukat, amikor 91.648 néző látogatott ki a Camp Nou stadionba – ez mind a mai napig rekordnak számít. A Barça abban az évben bejutott a sorozat döntőjébe, de a bajnok ismét a Lyon csapata lett. Rolfö másodszor veszített BL-döntőt a franciákkal szemben. Nem kellett azonban sokat várnia a győzelemre, a Bajnokok Ligája legutóbbi két kiírását egyaránt a Barcelona nyerte, Rolfö mindkétszer ott volt a kezdőcsapatban, a 2023-as fináléban ráadásul a Wolfsburg ellen 2-2-es állásnál ő szerezte a győztes gólt. Idén májusban pedig sikerült visszavágni a Lyonnak a korábbi vereségért, a katalánok 2-0-ra nyerték meg a legutóbbi döntőt. A most 31 éves Rolfö a két BL-cím mellett zsinórban három spanyol bajnoki címet, valamint két-két Copa de la Reinát (Királynő kupa), és spanyol szuperkupát nyert (eddig) a Barcelonával.

Fridolina Rolfö kétszer is megkapta (2021, 2022) a svéd labdarúgó-szövetség, valamint a Sydsvenskan napilap által közösen odaítélt „Diamantbollen”-t (Gyémántlabdát), vagyis az év legjobb svéd női labdarúgójának járó díjat.

Kapcsolódó tartalom