KÉZILABDAKIEMELT HÍRLEGFRISSEBB

Adventi naptár – december 19

Adventi naptárunk 19. ablakát jelenkorunk egyik kézilabdás szupersztárja, Mathias Gidsel nyitja ki, Szendrei Zoltán a Nemzeti Sport újságírójának segítségével.

Mathias Gidsel
Mathias Gidsel

19 – A KÉZILABDA ÚJ SZUPERSZTÁRJA

VEO kamerák

Ha ránézünk Mathias Gidselre, semmi jel nem utal rá, hogy ő lenne a világ legjobb kézilabdázója. Vékony, nyakigláb, görnyedt testalkata mégis tökéletes bizonyítékként szolgál arra, hogy a megfelelő mentalitással és befektetett munkával a tehetség mindig utat tör magának. Amikor – legkésőbb – a 2021-es világbajnokságon megismerhettük a nevét, a nem kiemelkedő fizikai tulajdonságai dacára mégis mindenkit lenyűgözött a mozgásával. Ekkoriban még sokan gúnyolták őt azzal, hogy „persze-persze, öt lépésből bármilyen védőt könnyű kicselezni…”, de azóta ebben is sokat fejlődött.

Hogy mi teszi őt igazán különlegessé?

Minden mérkőzésen kapunk tőle valami újat, látványosat, amit a legendáktól hemzsegő sportág múltjában korábban mástól nem láthattunk. Ahogyan az előző két évtizedben Nikola Karabatic, Ivano Balic vagy Mikkel Hansen is megreformálta a játékot, most ugyanezt teszi Gidsel és a franciák kiválósága, Dika Mem is. Kettejük rivalizálása a 2020-as évek legnagyobb sztorija lehet, amit már most is élmény nézni. Gidsel másfél hónap múlva, februárban lesz 26 éves. Az igazán nagy játékosok ebben a korban kezdik el megmutatni a zsenijüket. Hősünk ezen már bőven túl van, a 2025-ös világbajnokságnak úgy vághat neki, hogy ő volt a gólkirály a legutóbbi olimpián, vb-n és Eb-n is! Szinte hihetetlen, de úgy írt történelmet, és termeli ilyen szédületes mennyiségben a gólokat (és oszt ki legalább ugyanennyi gólpasszt), hogy a dán válogatottban és a Füchse Berlinben sem ő dobja a hétmétereseket.

„Azért választottam 2022-ben a berlinieket, mert szerettem volna egy olyan klubban játszani, ahol kellően nagy terhet tesznek rám. Sok másik topcsapathoz igazolhattam volna, de azokban nem lett volna meg a lehetőségem rá, hogy a saját játékomat is fejlesszem. Sokáig egy olyan srác voltam, aki csak az egy-egyezésben volt jó, de most már sokkal inkább tartom magam komplex játékosnak. Ráadásul a Füchsében a vezérszereplővé váláshoz szükséges képességeimen is dolgozhatok”

„Nekem a kézilabda a folyamatos tanulásról szól.”

Olyan ez, mint mondjuk az orvosoknál. Ahhoz, hogy doktor legyél, tíz évet kell egyetemre járnod. Ha jó kézilabdázó szeretnél lenni, ugyanúgy át kell esned a hasonló tanulási fázisokon. Amikor megnézel egy edzésemen, látni fogod, hogy az a legfontosabb, hogy jól érezzem magam. Ez néha azzal jár, hogy pont azokkal a hülye trükkökkel kísérletezem, melyektől az edzőm elsőre gutaütést kap. Hát igen, ahhoz, hogy egy-egy mozdulat tökéletes legyen, nagyjából ezerszer kell gyakorolni” – olvashattuk a gondolatait az EHF honlapjának még szeptemberben adott interjúban.

Ha megnézzük, hogy az a hihetetlen gólmennyisége milyen részekből áll össze, az egy-egyezések és az átlövések mellett a gólok egy elég markáns része jön labdaszerzésből gyorsan végig vitt labdákból, vagy csak sima, egyszerű gyors indulásból. Csak ugyebár annyira jók a támadóstatisztikái, hogy azokkal elhalványítja a saját, védekezésben elvégzett munkáját. Ugyanúgy folyamatosan szkenneli a pályát egyes, ritkán kettes védőként, mint ahogyan azt támadásban teszi.

„Minden meccsen eszembe jut valami új ötlet” – ez a gondolkodás teszi őt igazán korszakos játékossá. Jó hír, hogy Budapestről Berlinbe olcsó a repülőjegy és a Bundesliga-meccsbelépők is a megfizethető kategóriába tartoznak. Éppen ezért mindenkinek elérhető közelségben van, hogy akár csak egy hétvégi kirándulással egybekötve megnézze Gidselt, akit nyugodtan nevezhetünk az amúgy hihetetlenül gazdag kulturális értékekkel bíró Berlin legújabb látványosságának.

Kapcsolódó tartalom: