KÉZILABDAKIEMELT HÍRLEGFRISSEBB

Viborgban nagy terveket szőnek, avagy vissza a régi kerékvágásba!

A női kézilabda világában nem titok, hogy az európai kupaindulás jelentős terhet ró a résztvevő csapatok költségvetésére. Míg korábban a dán csapatok rendre négy indulóval szerepeltek például az EHF kupában, ami (és jogutódja a jelenlegi EHL szintén) a második legrangosabb sorozat, addig az utóbbi négy évben már csökkent a nevezők száma. 2020-tól még mindig 2-3 klub, de idén már csak az Ikast jelezte indulási szándékát. Ennek egyrészt oka, hogy a tavalyi szezonban, illetve idén is, három dán egyesület szerepel a Bajnokok Ligájában, másrészt a legtöbb esetben ráfizetéses szereplés nem kecsegtető a szűkebb büdzsével rendelkező középcsapatok számára.

Viborg HK 2024-2025 Fotó / Kiemelt kép: Viborg HK
Viborg HK 2024-2025 Fotó / Kiemelt kép: Viborg HK

Nem meglepő, hogy a felelősségteljes gazdálkodás előrébb szerepel a prioritási sorrendben, mint a nemzetközi sorozatokban való indulás. Az elmúlt 15 évben olyan korábbi dán bajnok, EHF és BL-győztes csapatok mentek tönkre, vagy szerepelnek azóta már alacsonyabb osztályban, mint a Randers, a Slagelse és a Holstebro. Ha egy kicsit tágítjuk a kört, a norvég Larvik székházának ajtaján is többször bekopogtatott a csődeljárás réme, jelenleg pedig a Vipers van hasonló helyzetben.

Viszont Dániában egy szintén patinás, rekordbajnok és többek közt háromszoros Bajnokok Ligája győztes klub helyzete megoldódni látszik, a megszűnéshez korábban szintén közel kerülő Viborg HK az elmúlt hetekben új szponzorációs szerződést kötött, valamint felvázolták stratégiájukat a következő három évre.

„Amikor egy ajtó bezárul, egy másik kinyílik!”

A klasszikus mondás nem csak a Cessna repülőgépeire igaz, a Viborg mezén a Naturli helyét a nyílászárókat gyártó Nordan veszi át. A korábbi szponzorral is jó volt a kapcsolata a klubnak, ők növényi alapú ételek készítésével foglalkoztak, de figyelmüket inkább az angol piac felé orientálják, olvashatjuk a helyi online lap írásában. A Viborg Folkeblad újságírója Thomas Mielcke arról is megkérdezte az egyesületet, hasonló kalibert képvisel-e az új támogató:

„Szintén fontos szponzor, igen. Nagyon örülünk a Nordannal kötött megállapodásnak, a fenntarthatósági elképzeléseik egybevágnak a mi ambícióinkkal, hogy a világ legzöldebb klubjává váljunk. A Naturli szintén beleillett ebbe a zöld vonalba és sajnálom, hogy úgy döntöttek, másba kezdenek” – mondja a klubigazgató Jens Steffensen.

Derűs jövőkép és új távlati célok

Két éve csak egy hajszálon múlott, hogy a Viborg elkerülte a megszűnést, de ma már arról álmodnak a csapatnál, hogy ismét beleszólhassanak a bajnoki érmekért folyó csatába és kvalifikálják magukat az európai színtérre. A következő három évre megvannak a kitűzött célok, hogy a régi helyére kerüljön a korábbi bajnokcsapat, de nem mindenáron, az új kulcsszó a fenntarthatóság, írja Mielcke a cikk folytatásában.

„Miután megmenekült a klub, a túlélésre fókuszáltunk, valamint a rájátszásba jutás, az első 8 hely valamelyike volt a cél. Most már szeretnénk feljebb lépni, elérni a bajnoki dobogót és az európai szereplést, mert ez az út vezet ahhoz, hogy a világ legjobbjai legyünk. Ám nem hozhatunk olyan rizikós, gyors döntéseket, amik következtében kicsúszhat a kezünkből a gyeplő. Bölcsen, felelősségteljesen és hosszú távra kell gondolkodnunk” – nyilatkozza Dan Bjerregaard elnökségi tag.

Ebben kulcsszerepe lesz annak, hogy a klub vonzóvá váljon a jövő sztárjai számára. Az U17-es és U19-es csapatok tehetséggondozásában a Viborg két másik klubbal a Söndermarkens IK-val és a Hald Ege Efterskoléval ápol partneri viszonyt.

„Már most is észrevehető, hogy fel tudjuk kelteni a nagy karrier előtt álló játékosok figyelmét. Ha ez így folytatódik, az említett két korosztálynak azt kell látnia, hogy van lehetőségük bekerülni a felnőttcsapatba. Emiatt csökkentettük a keret létszámát” – magyarázza Bjerregaard.

Több stábtag és játékos is be lett vonva a hároméves stratégia kialakításába. „Egy ilyen koncepció megalkotásakor az a legfontosabb, hogy meggyőződjünk arról, hogy mindegyikünk a kitűzött cél érdekében dolgozik, úgy a pályán és az oldalvonal mellett, mint az irodákban. Az elnökség részéről azt szerettük volna, ha az új stratégia széleskörű támogatást élvez, ugyanekkor azt is látni akartuk, hogy a klub dolgozóinak ugyanazok az elképzelései” – fűzi hozzá

Nagyok az álmok, de két lábbal a földön. A bejelentés ellenére realisztikusan tekintenek a bajnokságra.

„Három jelentős csapat van a ligában (az Esbjerg, az Odense és az Ikast – a szerk.), és valószínűleg túl optimista lenne azt mondanunk, hogy egy éven belül méltó kihívóik leszünk, de a célunk, hogy közvetlenül utánuk mi jöjjünk. Remek lenne, ha három éven belül érmekért tudnánk harcolni és visszatérnénk az európai vérkeringésbe. Ez az álmunk, és ezen dolgozunk, de még egyszer hozzáteszem, felelősségteljesen” – mondja Bjerregaard, arra pedig, hogy mi lesz a mérce, aminek az elnökségnek meg kell felelnie, így válaszolt:

„Egyrészt újra meg kell szilárdítanunk a törzstőkénket, hogy a gazdasági helyzetünk szabályozottabbá váljon, valamint létre kell hoznunk egy keretrendszert, aminek köszönhetően eredményesek lehetünk a pályán is.”

A 2023/24-es adóévre vonatkozó gazdasági mutatókat szokás szerint az év végén hozzák majd nyilvánosságra, az előző évi adatok 221.000DKK (~30.000 EUR) profit mellett 1.7 millió DKK (~228.000 EUR) negatív törzstőkéről szólnak. (Ez utóbbi annyit jelent adósság, kontextusba helyezve ennek mértékét, az adott időszakra a klub költségvetése 13.7 millió DKK volt – a szerk.)

Szerző: Roland Buzas

Kapcsolódó tartalom: