Cantona-mez és tökön rúgás – emlékezetes sztorik a dánok 1992-es Eb-győzelméről
A dán labdarúgó-válogatott története legnagyobb sikerét 1992 nyarán könyvelhette el a svédországi Európa-bajnokságon. Azt a nyarat és az Eb-aranyhoz tartozó történeteket és anekdotákat a mai napig felelevenítik Dániában.
Hogy a magyar futballrajongók is képet kapjanak mi történt akkor, a Dániasport.hu összeszedett néhány legendás történetet.
Amikor Kent Nielsen Eric Cantonával találkozott
Az Eb alatt Kent Nielsen és az angolok sztárja, Gary Lineker mezt cserélt a 0-0-ra végződött malmői mérkőzésen. A franciák ellen azonban teljesen más volt a forgatókönyv, miután a torna egyik esélyese 2-1-re kikapott Dániától, a játékosok annyira csalódottak voltak, hogy a meccset követően a kézfogás, illetve a mezcsere is elmaradt.
De Nielsen kitartása kifizetődött. Miután átöltözött, megállt a franciák öltözője előtt és kezében a saját mezével Cantonára várt. A francia sztár kilépett az öltözőből és a buszuk felé sietett, amikor Nielsen csendesen megkérdezte: „Na, cserélünk mezt?”
Cantona mérgében gyorsan kinyitotta a táskáját, kirántotta a mezét és egy mondat kíséretében odaadta Nielsennek.
„Tessék itt van! A tied nem kell nekem! ” – mondta, majd köszönés nélkül tovább folytatta az útját.
Flemming Poulsen Peter Schmeichelről
Poulsennek saját egyéni véleménye van arról, miként teljesített a dánok kapujában Peter Schmeichel.
„Azt mondták, hogy Dániának van a világ legjobb kapusa. Nem értem, akkor miért nem vittük magunkkal Svédországba? – nyilatkozta egy kis cinizmussal a sajtónak.
A dánok szövetségi kapitánya az esélyeikről
„Szeretném nyomatékosan kijelenteni, hogy mi az Eb-trófeáért utazunk Svédországba! „– mondta Richard Möller Nielsen a játékosainak miután a mindenkivel találkozott egy körforgalomnál, és elindultak az első edzésre, hogy felkészüljenek a tornára.
Készen állni a 90 percre!
„Az nagy segítségünkre volt, hogy el tudtunk menni néhány napra edzőtáborba. Már az első edzések után is azt éreztük, hogy mindenki készen áll az előttünk álló a 90 percre: 30 az angolok, 30 a svédek és 30 a franciák ellen” – mondta Flemming Polusen, a dánok csatára az indulás előtt a sajtónak.
Jean-Pierre Papin már az elődöntőre készült
„Csak nyugodtan. Mi szeretnénk az erőinket az elődöntőre és a döntőre tartogatni” – mondta az 1991-es aranylabdás Jhon Sivebaeknek a játékoskijáróban. Végül Dánia a franciák 2-1-es legyőzésével jutott a négy közé.
„A tökeid közé rúgom”
Ezt válaszolta Fleming Povlsen a hollandok kapusának, amikor Hans van Breukelen megkérdezte az elődöntő büntetőpárbajában, hogy hova fogja rúgni a tizenegyest.
Brian Laudrup bízott Schmeichelben
„Teljesen nyugott voltam a büntetőpárbajnál. De miért is lettem volna ideges, ha van egy olyan kapusunk, mint Peter Schmeichel?” – mondta Laudrup az elődöntő után.
Richard Möller Nielsen motivációs beszéde
„A németek annyira biztosak a sikerükben, hogy már építik a mobillelátókat a frankfurti reptérre, hogy a sok ünneplő szurkolót tudják fogadni” – mondta a dánok szövetségi kapitánya a döntő előtt a játékosainak. Ezzel is motiválni akarta őket.
Hova tűnt Steffan Effenberg?
„Effenberg felhívott a döntő előtt és megbeszéltük, hogy mindenképpen mezt cserélünk majd. Három héttel később láttam először, amikor edzésen találkoztunk” – Brian Laudrup, úgy mint Stefan Effenberg is 1992 nyarán igazoltak a FC Bayernből a Fiorentinába.
Klinsmann nem bírt gólt rúgni
„Minimum három gól lett volna a nevem mellett akkor, ha bárki más állt volna a kapuban és nem Peter Schmeichel” – mondta Klinsmann a döntő után.
Vogts egyszerű ténymegállapítása
„Nekünk voltak a legjobb játékosaink, Dániának volt a legjobb csapata” – mondta a németek szövetségi kapitánya.
A legboldogabb pillanat az Eb-ről
„Hogy mi volt a legboldogabb pillanat számomra az Európa-bajnokságról? Természetesen a bíró végső sípszója a döntőben” – Richard Möller Nielsen a megnyert döntő után.
Jugoszlávia is örült a dánok sikerének
„Boldog voltam, hogy Dánia nyerte az Európa-bajnokságot, amikor végül is nekünk kellett volna ott lenni” – mondta Dragan Stojkovic a jugoszlávok akkori csapatkapitánya.
A dánok legendás svédországi sikerét nem csak anekdoták, sztorik és történetek örökítették meg, hanem egy mozi film is: Sommeren 92 (A nyár 92-ben) címmel.