Karácsony a Feröer-szigeteken
Az oldal olvasói közül biztosan nagyon sokan ismerik Johan Krohn – Péter karácsonya című könyvét, mely a dán karácsonyi szokásokat, mondjuk úgy véste kőbe a 19. század közepén, hiszen azóta is alapvetésnek számít.
A Feröer-szigetek ünnepi hagyományai viszont ennyire nem közismertek, erről szeretnék ma írni, a HØJ kézilabdacsapatának két „légiósa” Marita Mortensen és Pauli Jacobsen segítségével. Az írás dán nyelvű eredetije a klub Facebook oldalán olvasható.
„Advent első vasárnapján gyújtjuk meg az első gyertyát az adventi koszorún és ekkor kerülnek fel az ablakokra a ragyogó csillagok, a házak ereszére pedig a fényfüzérek.
Napkeltétől napnyugtáig nincs túl sok idő decemberben, így ezek a fények varázsolnak mindent egy kicsit meghittebbé.
A falvakban és városokban egyaránt karácsonyfát díszítünk, ahol a helyi pap gyakran mond ünnepi beszédet a rézfúvósok pedig karácsonyi dallamokat játszanak.
Ráadásképp a Télapó a nagyobb településekre egy szlúpon érkezik meg, ami egy régebbi típusú vitorláshajó, amit az 1900-as évek első feléig használtak. A gyerekek és a családok fogadják érkezését. Ez jellemzően egy nagyon ünnepélyes nap a városok életében, amikor gőzölgő kakaóval és forralt borral ünnepelnek.
December ugyanekkor a bárányhús tartósításának a hónapja is. A húst októberben kezdik tartósítani, és Karácsony körül lesz fogyasztható. Emellett süteményeket és fánkot is készítünk.
A külföldön élő és a tengeren dolgozó feröeriek a rádióban küldenek haza karácsonyi üzenetet, amit karácsony előestéjéig olvasnak be adásban. Mivel nagyon sokan dolgoznak hajókon, így figyelmesen hallgatják, hogy nekik is üzen e családjuk.
Karácsony viliáján mindenütt miséznek. Ilyenkor megtelik a templom és a szertartás végén közösen éneklik a Boldog Karácsonyt, majd mindenki hazamegy és megvacsorázik.
Az ünnepi menü leggyakrabban sült liba, kacsa vagy sertés, burgonyával és más köretekkel. Az igazi „hardcore” feröeriek tartósított bárányt vagy halat is fogyasztanak.
Az ajándékokat vacsora után adják át, majd a karácsonyfa körül táncolnak és énekelnek. Az est fénypontjaként mandulás rizspudingot esznek, amibe egy egész szem mandula is el van rejtve. Aki megtalálja a mandulát, ajándékot kap.”
Nagyon szépen köszönjük Pauli és Marita segítségét, akiknek, ahogy természetesen minden kedves olvasónknak, Boldog Karácsonyt kívánunk!
Szerző: Roland Buzas