Kubai tolvajlás is kellett a grönlandi női kézisek vb-részvételéhez
Első két mérkőzésén egyaránt súlyos vereséget szenvedett a grönlandi női kézilabda-válogatott, amely előbb a címvédő norvégoktól 43-11-re, majd Dél-Koreától 27-16-ra kapott ki, így matematikai esélye maradt csak arra, hogy vasárnap, Ausztria ellen kivívja a továbbjutást. Nem valószínű, hogy mínusz 43-as gólkülönbséggel bármiben is reménykedhet, az utolsó csoportkör azonban alkalmas arra, hogy megosszuk olvasóinkkal a csapat egy kis önvallomását.
Grönland története során mindössze másodszor jutott el világbajnokságra, a női csapat ezt megelőzően 2001-ben szerepelt ilyen nagy tornán, akkor öt vereséggel simán kiesett. Érdekesség, hogy akkor is Ausztriával játszotta utolsó csoportmérkőzését, és 34-20-ra kikapott (akkor a meccs legjobbja a legendás Ausra Fridrikas mellett Stephanie Ofenböck volt, mindketten nyolc gólig jutottak).
A csapat akkor még a dél-amerikai (!) selejtezőkből kvalifikálta magát, ez most az észak-amerikai és karibi nemzetek közül sikerült úgy, hogy júniusban az ötcsapatos tornának éppen Grönland fővárosa, Nuuk adott otthont.
Annak ellenére, hogy egyetlen főállású profi játékos sincs a csapatban, Grönland ott van a vébén.
„Ez a világ legnagyobb kézilabdatornája, és rendkívül büszkének és alázatosnak kell lennünk, hogy itt lehetünk” – jegyezte meg Anders Friis szövetségi kapitány. A dán szakember szerint a hazájában egy jó harmadosztályú csapatként tudná elképzeli a válogatottat, éppen ezért nagy dicsőség a kvalifikáció.
„Úgy ünnepeltek bennünket, mint amikor a dán labdarúgó-válogatott 1992-ben megnyerte az Európa-bajnokságot. Az autók dudálva mentek, grönlandi zászló lógott az ablakokon” – mesélte.
Az, hogy Grönlandnak sikerült kijutnia a világbajnokságra, már önmagában is történelem. De hogy sikerült ez egy taxitársaság tulajdonosából, általános és középiskolai tanárokból, kisboltok dolgozóiból és egyetemistákból álló csapatnak? Nos, a Jyllands-Postennek Friis elmesélte…
„Kuba óriási favoritnak számított, általában minden meccset kiváló stílusban szokott megnyerni” – nyilatkozta a szakember, utalva arra, hogy ezt a bajnokságot korábban kétszer, 2015-ben és 2019-ben Kuba nyerte, de az idei Közép-amerikai és Karibi Játékokon is az első helyen végzett.
„A nuuki kvalifikációs tornán azonban történt valami: néhány játékosukat letartóztatták egy bevásárlóközpontban. Először azért, mert kubai szivart próbáltak eladni a járókelőknek, majd azért, mert elloptak egy hangszórót egy boltból. Elengedték őket és játszhattak, de ez az affér természetesen némi belső problémát eredményezett. Különleges volt a csapat hangulata, amikor találkoztunk velük. Néhányan nagyon dühösek voltak meccs közben, és egyértelműen látszott, hogy problémák vannak az edzők és a játékosok között.”
Így aztán Kanada 30-19-es legyőzését követően a Kuba elleni 25-19-es siker volt a kulcs. A Szabó Edina vezette amerikaiak nem okozhattak problémát (27-12), Mexikót 24-22-re sikerült legyőzni (de a félidőben már hattal mentek a grönlandiak), végül a döntőben ismét Kanada és egy szűk, 17-15-ös győzelem, és vb-részvétel következett.