KIEMELT HÍRLABDARÚGÁSLEGFRISSEBB

Topcsatárokkal térne vissza a csúcsra a norvég női futballválogatott

Július 6-31-e között Anglia nyolc városának tíz helyszínén rendezik a 13. női labdarúgó Európa-bajnokságot. A 16 csapatos tornán az észak-európai válogatottak mindegyike képviselteti magát, közülük ezúttal az egyik legeredményesebb csapatot mutatjuk be. Bemutatkozik a norvég női labdarúgó-válogatott.

A norvég női labdarúgó-válogatott. Fotó: Fotballandslaget. fotball.no
A norvég női labdarúgó-válogatott. Fotó: Fotballandslaget. fotball.no
Norvégia újra érmet nyerne

Ha Európából meg kellene neveznünk minden idők legsikeresebb női futballválogatottjait, Norvégiát biztosan megemlítenénk. Az északiak 1987-től kezdve csupán kétszer (1997-ben és 2017-ben) nem jutottak a legjobb négy közé az Eb-n, 1987-ben és 1993-ban arany-, 1989-ben, 1991-ben, 2005-ben és 2013-ban ezüstérmet nyertek, de három elődöntős vereséggel is bírnak.

Azonban nem csupán az öreg kontinensen tartoztak az élmezőnybe, hiszen 1996-ban olimpiai bronzot, 2000-ben pedig aranyérmet nyertek, de a világbajnokságokon is meghatározó szerepet játszott a norvég női labdarúgó-válogatott az 1995-ös első, és 1991-es második helyükkel.

Ezek után nem meglepő, hogy hibátlanul zárták a kvalifikációt, míg a vb-selejtezőkön veretlenül állva már biztos, hogy minimum playoffot érő helyen zárnak (de ha fogadnunk kell, inkább a sima, csont nélküli kijutásra tennénk)

A szövetségi kapitány Martin Sjögren is bizonyítana, az öt évvel ezelőtti kudarc ugyanis még élénken él az emlékezetében.

„Szerintem diszharmónia volt abban a csapatban, amelyet 2016-ban átvettem. Ezzel azt akarom mondani, hogy nem volt jó az egység, nem tudtunk teljesen felkészülni, és gyenge Európa-bajnokságot teljesítettünk”nyilatkozta.

A három vereséggel és szerzett gól nélkül történt kiesés óriási csalódás volt, ráadásul a válogatott elveszítette legjobbját. Ada Hegerberg ugyanis határozatlan időre visszavonult a válogatottságtól. A Lyon akkor mindössze 21 éves csatára nem értett egyet azzal, hogy a női futballisták annyira kevés pénzt keresnek, a válogatottban eltöltött időt mélyen lehangolónak írta le, és azt mondta, számára rémálmokat okozott, ezért lelkileg összetört.

Az ötéves száműzetésének idén márciusában vetett véget, április 7-i első meccsén, a Koszovó elleni vb-selejtezőn mesterhármast ért el.

A hatszoros BL-győztes csatár mellett a barcelonai Caroline Graham Hansen is magasba emelhette már a legrangosabb európai kupaserleget, ilyen támadókettőssel – plusz más nagy európai klubokban szereplő társakkal – abszolút a favoritok közé tartozik az északi válogatott.

„Úgy gondolom, érdekes csapatunk van, még mindig meglehetősen fiatal, mégis több tapasztalattal bíró játékosokból áll. Nagy ambíciókkal megyünk az Eb-re, meglátjuk, mire leszünk képesek” – tette hozzá Sjögren.

Norvégia felkészülési mérkőzésen 12.657 néző előtt 2-0-ra győzte le Új-Zélandot, ahol sérülést szenvedett Lisa Naalsund, így ő már biztosan kihagyja az EB-t. Hegerbergékre még egy mérkőzés vár mielőtt elutaznak Angliába, június 29-én Viborgba látogatnak, ahol a házigazda dán válogatottal találkoznak majd.

A norvégok kerete-
Kapusok:
Guro Pettersen (Vaalerenga), Sunniva Skoglund (Stabaek), Aurora Mikalsen (Brann)
Védők: Maren Mjelde (Chelsea), Maria Thorisdottir (Manchester United), Tuva Hansen (Brann), Guro Bergsvand (Brann), Julie Blakstad (Manchester City), Anja Sönstevold (Inter), Anna Jösendal (Rosenborg), Synne Skinnes Hansen (Rosenborg)
Középpályások: Lisa Naalsund (Brann), Ingrid Syrstad Engen (Barcelona), Frida Maanum (Arsenal), Vilde Böe Risa (Manchester United), Karina Saevik (Avaldsnes), Amalie Eikeland (Reading), Guro Reiten (Chelsea), Elisabeth Terland (Brann)
Csatárok: Ada Hegerberg (Lyon), Caroline Graham Hansen (Bacelona), Celin Bizet Ildhusöy (PSG), Sophie Román Haug (AS Roma)

A norvégok csoportmérkőzései:
Július 7., csütörtök
20.00: Norvégia – Észak-Írország

Július 11., hétfő
20.00: Anglia – Norvégia

Július 15., péntek
20.00: Ausztria – Norvégia

A torna csoportbeosztása:
A csoport:
Anglia, Ausztria, Norvégia, Észak-Írország
B csoport: Németország, Dánia, Spanyolország, Finnország
C csoport: Hollandia, Svédország, Svájc, Portugália
D csoport: Franciaország, Olaszország, Belgium, Izland