Megmentőként tündökölne, de őt okolják a Vipers válságáért
Miközben a Vipers Kristiansand női kézilabdacsapatának szurkolói abban bíznak, hogy mégis sikerül valahogy megmenteni a topklubot, egy korábbi befektető, Preben Monen és egy egykori igazgatósági tag, Tor Marius Markussen úgy véli, hogy éppen a megmentő szerepkörében tetszelgő Morten Jörgensen jelenti a problémák gyökerét.
Amint arról hétfőn beszámoltunk, miközben a klub csődöt jelentett, azonban erre reagálva a részvényesek követelték a Vipers átvételét, és arra kérték az eddigi vezető testületeket, hogy mondjanak le.
Peter Gitmark klubelnök este elismerte, hogy Morten Jörgensen vezetésével helyi befektetők egy csoportja szeretné megmenteni a klubot, és hajlandóak jelentős összeget áldozni rá. Ehhez az kell, hogy a jövő héten rendkívüli közgyűlést tartsanak és új elnökségi tagokat válasszanak. Az időpont már ki is írták október 28.- án 17 árára.
Jörgensen visszatérését azonban nem mindenki fogadta egyformán jól Kristiansandban, a részvényes megítélése ugyanis nagyon ellentmondásos a klubon belül. A norvég Tv2-nek adott interjújában Jörgensen azt állította, hogy nem a játékosok magas fizetése, hanem a rossz bevételi oldal volt a klub nagy problémája.
„Azok az emberek, akik kudarcot vallottak a pénzszerzésben, azok döntöttek a csőd mellett” – fogalmazott.
A hírt többen is kemény kritikával illették, egy helyi ingatlanbefektető, Preben Monen sok éven át központi szerepet töltött be a klubban, ám miután 2021-ben összeveszett Jörgensennel, a háttérbe húzódott. Monen úgy véli, Jörgensennek nincs oka kritizálni a jelenlegi igazgatótanácsot a csőd miatt, ugyanis Ő a problémák gyökere.
„Igazi merészség, hogy kritizálja a jelenlegi testületet. Amíg 2021 júniusában le nem léptem, tízmillió norvég korona volt a klub saját tőkéje. Akkor csupán két játékosnak volt 480 ezer korona ( 40.600 euró – mai árfolyamon, bruttó és éves összeg- szerk. ) feletti fizetése: Heidi Löke 680 ezret, Nora Mörk 750 ezret ( 63 ezer euró) keresett. De őket külső finanszírozással fizették” – mondta Monen, aki 2021-ig a Vaag Handball Club részvényeinek körülbelül tíz százalékát birtokolta. (2021-ben nyerte a Vipers az első BL-aranyat. -a szerk.)
Azt állított, hogy Jörgensen sportkoordinátorként ezt teljesen kiengedte az ellenőrzés alól az elmúlt két évben azzal, hogy személyesen gondoskodott arról, hogy jó szerződéseket adjon a drága külföldi játékosoknak. Így lett tízmilliós tőkéből tízmilliós mínusz.
Monen véleményét a Vipers korábbi igazgatósági tagja, Tor Marius Markussen is megerősítette. Elmondja, hogy 2023 tavaszán csatlakozott a klubvezetéshez, hogy segítsen. Néhány hónap után azonban a visszavonulás mellett döntött.
„Nagyon fontos, hogy kiderüljön az igazság. Támogatom Monent abban, hogy amikor Morten Jörgensen csatlakozott, pénzt kezdett költeni anélkül, hogy párbeszédet folytatott a klub bevételéért felelős igazgatósággal” – mondta Markussen.
„Már 2023 tavaszán szóba került, hogy rossz a gazdálkodás. Több szponzort kellett bevonnunk, de nem tudtuk, melyik játékost hogyan szerződtették, és mennyibe került.”
“Már akkor is, amikor megérkeztem, arról beszéltek, hogy a nem áll jól a klub anyagilag. Több szponzort kellett szereznünk, de nem mondták meg, hogy melyik játékosokat szerződtették, és hogy mennyibe kerülnek.” Azt mondja, gyakran olvasták a médiában egy-egy aláírás után, hogy mennyibe került a klubnak.
Kérte ezt az információt az elnökségi üléseken?
„Igen, megkérdeztük. És mondhatom, hogy eléggé kiakadtam, amikor úgy kellett felelősséget vállalnunk a bevételekért, hogy nem tudtuk, mennyibe kerülnek a játékosok.”
Egyszer annyira aggódott a költségek miatt, hogy attól tartott, hogy őt, mint elnökségi tagot, személyesen felelőssé tehetik a működésért.
Tett bármilyen javaslatot, hogy ezen változtatni kell?
„Határozottan. Sokféle módon, sokféle intézkedéssel és sokféle koncepcióval dolgoztunk a költségek visszafogása érdekében. Tehát határozottan megvolt a szándék arra, hogy javítsunk a Vipers pénzügyi helyzetén.
Az elmúlt hét óriási károkat okozott a klub hírnevének ezek után nehéz lesz visszaszereznie a bizalmat a Vipers Kristiansand vezetőségének, még akkor is, ha a jelek szerint új vezetőséggel állnak fel. Mert a megmentő terv még mindig csak tervben van – írja több norvég és dán lap is.
Határidők, amelyek jönnek és határidők, amelyek mennek.
Ez volt a refrén Kristiansandban az elmúlt héten. A végső határidőket megszegték, és az abszolút minimumösszegekről kiderült, hogy mégsem az. Különböző milliós összegeket dobáltak ide-oda. A potenciális megmentőkről kiderült, hogy szerencselovagok. Vasárnap a klub bejelentette, hogy csődöt jelent. Hétfőn hirtelen újra felcsillant a remény. Az egész dolog úgy tűnik mint amikor a mesében kisfiú kiáltja: „Farkas, farkas”!
Nehéz megbízni a Vipersben
Az a káosz, ami a Vipers körül az elmúlt héten kialakult, egy olyan klubról tanúskodik, amely elvesztette az irányítást. Nem a jelenlegi vezetőség hibája, hogy ebbe a káoszba kerültek, de ők azok, akiknek meg kellett próbálniuk rendet tenni. Ez enyhén szólva is nehéz feladat volt, számtalan fordulattal az út során.
Nem beszélnek egymással? Hogyan lehetséges, hogy egy régi befektető megmenti a klubot egy nappal azután, hogy az országos tévében bejelentették a csődöt?
Ha ez a megoldás a semmiből jött, az valahol jelentős kommunikációs hibákról tanúskodik. Az egész elmúlt hét borzasztóan amatőrnek tűnik a norvég kézilabdázás állítólagos zászlóshajójától.
A játékosok, a stáb és a szurkolók számára ez persze egy boldog nap volt a tegnapi. De jó okunk van arra, hogy várjunk a pezsgőbontással. Egész egyszerűen nehéz bízni a Vipersben
Nehéz bízni abban, hogy a jövőben nem lesznek újabb válságok és újabb mentőakciók.
Amíg a klub nem ad konkrét, hiteles válaszokat a költségek csökkentésére, addig szkeptikusan fognak viszonyulni hozzájuk.
A klub hírneve és márkája nagy csapást szenvedett. Az irányíthatatlan klubról kialakult kép nem fog eltűnni csak azért, mert új elnökséget választanak és új pénzeket hoznak be.
A klub még mindig nem foglalkozott azzal, hogy mit kezdjen az elmúlt években felhalmozódott hatalmas bérköltségekkel.
„A klubot átvevő új vezetőségnek rengeteget kell bizonyítania. Teljes átláthatósággal kell kezdeniük, hogy hogyan került a klub ebbe a helyzetbe.
Ha a Vipers Kristiansand vissza akarja nyerni hitelességét, akkor mostantól teljesen nyílt kártyákkal kell játszania. Ha azt akarjuk hinni, hogy a Vipers az elkövetkező években ésszerűen fog működni, akkor mindennek napvilágra kell kerülnie. Meg kell mutatniuk, hogy valóban tanultak a múlt bűneiből. Jelenleg a Vipers veszteségaránya nem létezik. Hatalmas munka vár rájuk, és nincs hibázási lehetőségük. -írja a norvég tv2 sportújságírója Mina Finstad Berg