Norvégia vb-döntős pofonja jó előjel Párizs előtt
A középdöntőben egy-, a döntőben háromgólos vereséget szenvedett a norvég női kézilabda-válogatott Franciaországtól a vasárnap véget ért világbajnokságon, és ugyan elsőre elkeseredettnek kellene tűnnie a skandináv csapatnak, a rutinos játékosai szerint ez a pofon akár pozitív hatással is lehet a jövő évi olimpia előtt.
Norvégia a 2008-as és 2012-es aranyérem után csúcsesélyesként vágott neki a legutóbbi két olimpiának, ám mind Rióban, mind Tokióban be kellett érnie a harmadik hellyel. De lehet éppen a történelem és a statisztika az, amibe kapaszkodhat: az elveszített világbajnoki finálé ugyanis – bármilyen furcsán is hangzik – akár jó ómen is lehet.
A Győri Audi ETO játékosa, és a norvég válogatott csapatkapitánya, Stine Bredal Oftedal azt tervezi, hogy jövő nyáron befejezi a szereplését a nemzeti csapatban.
„Azt próbálom sulykolni magamban, hogy ez a mostani vereség akár jó is lehet” – nyilatkozta azt követően, hogy a 18 norvég hibából hatot ő követett el a döntőben.
„Természetesen győztes mentalitással folytatjuk, ez nagyon fontos. De néha jó ha valaki arcon csap bennünket.”
A történelem azt mutatja, hogy nem feltétlenül előny Norvégia számára, ha esélyesként érkezik az olimpiára – az Aftenposten összeszedte az elmúlt időszak történéseit.
2000, Sydney: Norvégia egyértelmű favoritnak számított az 1999-es vb-arany után, de az elődöntőben sima ötgólos vereséget szenvedett a magyaroktól, így csak a harmadik helyet sikerült megszereznie.
2008, Peking: A 2007-es világbajnokság döntője nem a legjobb emlék a norvégok számára, ugyanis esélyük sem volt Oroszország ellen, és végül 29-24-es vereséget szenvedtek. Ezek után az olimpián úgy ment minden, mint a karikacsapás: zsinórban nyolc győzelmet arattak, a fináléban 34-27-re elkalapálták Oroszországot.
2012, London: Hajszálon múlt, de ezúttal összejött! A 2011-es brazíliai világbajnokságon Norvégia csodás győzelmet aratott a franciák ellen (32-24), majd néhány hónappal később az öt csoportmeccsből mindössze kettőt megnyerve, csoportnegyedikként csusszantak be a negyeddöntőbe. Ott Brazília a félidőben négy góllal vezetett ellene, végül sikerült 21-19-re fordítani. Onnantól minden történelem, Norvégia magára talált, és olimpiai bajnok lett.
2016, Rio de Janeiro: Egy évvel korábban igazi erődemonstrációt tartva világbajnok lett, azonban a riói játékokon be kellett érnie a bronzéremmel, miután az elődöntőben egy góllal, hosszabbításban kikapott Oroszországtól.
2021, Tokió: Ismét csúcsfavoritként érkezett, de csak bronzéremmel távozott a csapat. A 2020-as Eb-arany után ismét az oroszok babráltak ki vele az elődöntőben…
A jelenlegi keretből csupán Camilla Herrem és Katrine Lunde nyert olimpiai aranyat, azt a címet, amely Oftedal és generációja számára nagyon hiányzik.
„Abban teljesen biztos vagyok, hogy jobban ki kell elemeznünk a dolgokat, reméljük, hogy ez hatással lesz az olimpiára. A döntőbeli vereség más volt, mint a néhány nappal korábbi trondheimi. Bizonyos értelemben kissé frusztráló. Meg kell találnunk a stabilitás” – mondta Oftedal, aki szerint csapat nem számít favoritnak a jövő évi nyári játékokon.
Norvégia a franciákkal közösen edzőtáborozik közvetlenül az olimpia előtt és a felek két felkészülési meccset is játszanak egymással.
„Thorir Hergeirsson kapitány nagy rajongója annak, hogy a legjobbak ellen játsszunk. De tisztában vagyok vele, hogy kizárt, hogy a július 25-én kezdődő olimpia előtt minden kártyát kijátsszunk.”
Nora Mörk szerint nagy a motiváció az olimpiára, és biztos benne, hogy a lányok kőkeményen dolgoznak addig.
„Ez a válogatott sokat akar. Tanulunk ebből a vereségből, megtanulunk hideg fejjel gondolkodni a nehéz helyzetekben. Ezt már korábban is megmutattuk” – mondta.
Camilla Herrem úgy véli, hogy előnyt jelenthet, hogy Norvégia kihívó pozícióban van.
„Ezt a harcot nem tudjuk csak úgy félretenni. Fontos, hogy tanuljunk belőle, mert az olimpiai arany sokunk álma.”