Imsgard: „Sokat tanultam magamról”
A népszerű kedvenc Emil Kheri Imsgard tavaly nyáron igazolt a norvég Elverumtól Szegedre. A komoly lépés ellenére teljesítményével új állomáshelyén – ahol igazi kézilabdafanatizmus van – is a kedvencek közé került.
Csütörtökön a Kolstad látogatott Szegedre a Bajnokok Ligája csoportkörében.
„Mielőtt Magyarországra mentem, világos gondolataim voltak arról, hogy mit szeretnék. Hat hónappal később azt mondhatom, a dolgok drámaian megváltoztak. Elverumban mindenki ismert mindenkit, legyen szó szerelőről, a büfében dolgozóról, vagy az elnökség tagjairól. Az Elverum nagy család, és azt hiszem, a legtöbb játékos, aki az Elverumban van vagy volt, ugyanezt gondolja. Szegeden minden más, itt nem ugyanolyan a kapcsolat a klubnál dolgozó emberekkel. A pálya kész, mielőtt megérkezünk az edzésekre és a mérkőzésekre. Általában keveset látunk abból a munkából, ami a klubban folyik. Az itteni kultúra nagyon egyénre szabott. Te vagy a felelős azért, hogy elég jó védési százalékod van-e, vagy elég sok gólt és jó százalékban lősz. A versenyzésről alkotott nézet teljesen eltér az északi gondolkodásmódtól. Sokkot kaptam, amikor megérkeztem.” – nyilatkozott a topphandball.no-nak Emil Kheri Imsgard.
Két óriás
A magyar bajnokságban minden a Szegedről és a Veszprémről szól. Az élvonal többi csapatának be kell érnie azzal, hogy a bronzéremért küzd. Ez az 1991/1992-es szezon óta így van. A Veszprémnek van a legtöbb bajnoki címe, de a Szeged az elmúlt években sokat fejlődött, a Bajnokok Ligájában is rendszeresen szerepel. A Runar új edzője, Bjarte Myrhol több szezonon keresztül a rivális Veszprém játékosa volt. Kent Robin Tønnesen mindkét klubban játszott, legutóbb Szegeden, mielőtt tavaly nyáron a PSG-hez igazolt. A két évvel ezelőtti magyar-szlovákiai Európa-bajnokság előtt adták át a klub új, több mint 8000 néző befogadására alkalmas, vadonatúj Pick Aréna-csarnokot.
Lenyűgözött
Imsgard ősszel gyorsan a szegedi szurkolók kedvencévé vált. A Pick a Kolstaddal egy csoportban szerepel a Bajnokok Ligájában. A Szeged tavaly ősszel Trondheimben elvesztette a mérkőzést. Otthon viszont két dolog számít: a győzelem és a szegedi mez becsülete. Mert amikor jól mennek a dolgok a csapat háza táján, akkor a város büszke a kézicsapatára, de amikor nem jönnek az eredmények, akkor a szurkolók hangot adnak elégedetlenségüknek.
„Ha nyerünk, minden jó, de amikor veszítünk, az nem olyan szórakoztató. A város akkora, mint Trondheim, és szinte mindenki figyeli a klub eredményeit. Hatalmas érdeklődés övezi a meccseket, a játékosokon nagy a nyomás.”
„Mindenki, aki kézilabdázik, arról álmodik, hogy részese legyen ennek, de meg kell birkóznunk azzal, hogy így figyel bennünket a közönség, és bizony kritizálnak is a közösségi médiában és más felületeken is. Sok erős dolgot írnak, ha az emberek nem elégedettek, de ez itt így van. Rövid idő alatt sokat tanultam magamról” – mondta őszintén a kapus.”
Ismerős arc az úton
Dean Bombac (Szlovénia), a portugál Miguel Martins, Sebastian Frimmel (Ausztria), valamint a magyarok közül Bánhidi Bence és a veterán kapus, Mikler Roland neve ismerősen cseng még a norvég füleknek is. A válogatottbeli csapattárs, Alexandre Blonz tavaly nyáron távozott a Szegedtől, de idén nyáron északi „mini invázió” lesz az öltözőben. Imsgard régi edzője – akivel az Elverumnál dolgozott együtt – Michael Apelgren veszi át az edzői feladatokat. A svéd válogatott jelenlegi másodedzője és a Sävehof menedzsere mellett a svéd kézilabdázó és egykori szegedi legenda, Jonas Källman is ott lesz az edzői stábban. Mikler helyére a svéd válogatott kapus Tobias Thulin (GOG) érkezik.
„Micke (Michael Apelgren – a szerk.) szerződtetése fantasztikus siker. Ha engem kérdeznek, már régóta készen áll arra, hogy igazán nagy klubot vegyen át. Számomra nem is lehetne jobb, hogy nyáron ő veszi át a Szegedet. Olyan szakmai és emberi kvalitásokkal rendelkezik, amelyek még feljebb és előbbre viszik majd Szegedet. A klub még soha nem volt a Bajnokok Ligája négyes döntőjében, így a sikerbe vetett hitet erősíti egy ilyen kaliberű edző az oldalvonal mellett” – mondta.
„Úgy gondolom, Thulin és én jól fogunk együtt dolgozni. Sok jót hallottam a kvalitásairól. Mindannyian láttuk a szintjét a közelmúltban az Európa-bajnokságon. Rendkívül fontos, hogy jó páros legyünk, versenyezzünk egymással, miközben segítjük is egymást. Nagyon várom már a közös munkát” – tette hozzá.
Minden nagyobb
Azt mondják, hogy az USA-ban minden nagyobb. Imsgard korábbi klubjához, az Elverumhoz képest Szegedről is elmondható ugyanez az állítás. Ez kihívásokhoz is vezethet.
„Ez volt az, ami arra csábított, hogy elhagyjam Norvégiát. Nagyobb az érdeklődés, nagyobbak az igények, nagyobbak a létesítmények és az anyagi háttér is más. A támogatás és minden körülöttünk nagyobb. Minden lehetséges módon megszervezett. Mint mondtam, érdekes volt belekerülni ebbe a kultúrába, megismerni az élsportról egy más gondolkodásmódot. A játékosok egész Európából érkeznek, és én annyi impulzust veszek át, amennyit csak lehet. Amikor sok különböző nemzetiségű játékos van együtt, az néha összezördülésekhoz vezet, de nagyszerű tapasztalat is egyben, megtanuljuk, hogyan kell viselkedni egy olyan profi klubban, mint a szegedi” – fogalmazott.
Riválisok
A Szeged és a Veszprém prioritása egyforma. Az egyik az, hogy a szezon során összesítésben legyőzzék a másikat, a másik pedig az, hogy a Bajnokok Ligájában erős csapat benyomását keltsék. A magyar bajnokságban a Tatabányát és négy-öt másik klubot leszámítva viszonylag alacsony a színvonal. Mert minden az óriásokról szól.
Piros a kék ellen, észak a dél ellen. Ugyanakkor a Bajnokok Ligája Final Fourba jutás talán még nagyobb dolog mindkét klub számára.
Feszültség és magány
Annak ellenére, hogy Magyarországon éli szakmai álmát és vele van párja, Thea is, nyíltan beszél arról, hogy a szakmai életnek vannak kihívásai a kulturális különbségek és a napi ritmus miatt, amit a kézilabdapályán való fejlődés megkövetel.
„Annak ellenére, hogy több játékossal is jó a kapcsolatom, néha kicsit magányos vagyok. Szerencsére van lakótársam, de ez érdekes élet. Reggeltől estig ugyanarról szól minden. Reggeli után kocsival megyek a csarnokba, itt az öltözőben minden elő van készítve és összehajtogatva edzés előtt, a pulzusmérő fel van téve a helyére, edzés után pedig masszázs, jégfürdő vagy kezelés következik ebéd előtt. Ezután néhány órára hazaérsz, mielőtt délután ugyanez a rutin történik. Azt hiszem, minden szakember magányosnak érezné magát ilyen munka során, különösen egy teljesen más kultúrában. Időbe telt, amíg megszoktam, de most már egyre jobban élvezem” – mesélte a Topphandball.no-nak a szimpatikus, közkedvelt egykori Elverum-játékos.
A nyáron legalább három új svéd csatlakozik a klubhoz. Ha hihetünk a pletykáknak, a Kolstad játékosa, Magnus Abelvik Rød a következő skandináv a listán, akinek megszerzését a magyarok fontolóra vettek.