Európa-Liga Kick-Off: Vácra látogat a Nyköbing-Falster csapata.
Újabb Dán-Magyar kézilabda-párharcra kerül sor a nemzetközi kupaporondon. Az Odense Debrecenben vendégeskedik a BL-ben, mellett egyik másik dán csapat is Magyarországra látogat. Vasárnap a Nyköbing-Falster csapata a Praktiker-Vác vendége lesz, ahol a női Európa Liga csoportkörének harmadik fordulójára kerül sor.
Egyik csapat sem büszkélkedhet villámrajttal, a két csapat összesen szerzett eddig egy pontot.
Az előző szezon a European League tekintetében
A tavalyi szezonban szintén mindkét klub a második számú európai kupasorozatban volt érdekelt. A selejtezőben a Vác a svájci Bruhl-t, a Nyköbing-Falster (NFH) pedig egy török együttes után honfitársukat, a Viborg-ot búcsúztatta a csoportkörbe kerülésért. Itt már a magyar csapatnak termett kevesebb babér. A francia válogatottakkal érkező Issy Paris (Paris 92) legyőzése így is a bravúr kategóriába tartozott, ellenük idegenben sem sok hiányzott a pontszerzéshez. Fontos megjegyezni, hogy Herbert Gábor rendre lehetőséghez juttatta a csapat fiatalabb tagjait is, közülük többek közt Bukovszky Anna, Kurucz Aida és a Ballai nővérek is többször átlagon felüli teljesítménnyel rukkoltak elő.
A nykøbingi csapat számára hasonlóan, két vereséggel kezdődött az előző január is. Idegenben a Debrecen, majd hazai pályán a Sola ellen sem sikerült megtartaniuk a félidei vezetést. Azt ezt követő négy győzelemnek, valamint annak köszönhetően, hogy egymás elleni összesítésben jobbak voltak a Lokinál, bejutottak a negyeddöntőbe. Itt a Valceát ejtették ki, majd a grazi Final 4-elődöntőjében a Dortmund ellen bünetőpárbajban bizonyultak jobbnak, Cecilie Greve a sorsdöntő pillanatban hárította Alina Grijseels hétméteresét. A dán házidöntőben sem játszottak alárendelt szerepet a jobb játékoskerettel rendelkező Ikast ellen, akik kihasználva az ellenfél egy gólcsendesebb időszakát, a második félidőben átvették a vezetést és megszerezték a végső győzelmet.
Transzfer-körkép
Az átigazolási időszak valószínűleg a Vác számára volt izgalommentesebb, akik idén is alapvetően magyar játékosokkal vesznek részt a versenysorozatokban. Balszélső poszton Schatzl Natalie cserélt klubot az MKC-ból érkező Csire Fannival, Diószegi Niki (jobbszélső) és Pásztor Bettina (kapus) pedig visszavonult, bár utóbbi mégis folytatta pályafutását, Békéscsabán. A profi szinten megszűnő Siófokból a jobb szélre Such Nelli, Balatonboglárról pedig a tavalyi junior Európa Bajnok csapat egyik kulcsjátékosa, a belső posztokon játszó Csíkos Luca szerződött a Duna partjára. Beállóba már szezon közben, Tyiskov-Helembai Fanni felépülése idejére érkezett kölcsönbe a Fradiban marginális szerepet kapó Bordás Réka, aki a Világbajnokság után is itt folytatta szezont. Mivel a Bajnokok Ligájában nem lépett pályára, így az EL-ben is segítheti ideiglenes csapatát.
Az NFH-nál lényegesen több változás történt. Hárman visszavonultak (a már említett Diószegihez hasonlóan 30 éves koruk előtt), illetve több kulcsjátékos is magasabban jegyzett csapatokhoz távozott. Mia Svele a lehetséges BL szereplés reményében igazolt vissza a Storhamarba (akik viszont nem kaptak szabadkártyát), Mahé Sajka a Nantes, Nikita van der Vliet és Elma Halilcevic pedig az Odense kézilabdázója lett. Utóbbi az EL összesített góllövő-listájának második helyezése után új csapatában immár a Bajnokok Ligájában is meghatározó játékos. A mezőnygólokat tekintve az összesítésben jelenleg 11. helyezett, posztján csak a Metz balszélsője, Chloé Valentini szerzett több gólt e tekintetben.
Nyköbing Falster
Az érkezési oldalon szerepel a Molde két korábbi játékosa Catharina Broch (kapus) és Mona Obaidli (irányító). A legfiatalabb Obaidli testvér (nővére Annika múlt héten lépett pályára a Vác ellen Hamarban) épp egy éve Dortmundban alakított emlékezeteset (16/22). A jobbszélső Ayaka Ikehara az Odensét, a beálló Caroline Aar a Byåsent, Moa Högdahl (a világ legjobb játékosának is megválasztott Mia Hermansson-Högdahl lánya) és a korábbi dán válogatott Lærke Nolsøe pedig a Viborgot hagyta ott, hogy Falsterre költözzön, hogy aztán jövőre az Ikasthoz igazoljon. Utóbbi poszttársa a bal szélen Mathilde Vestergaard lett, akit a váciak junior EB aranyérmes játékosai (Kurucz Aida és Csíkos Luca) régi ismerősként üdvözölhetnek, hiszen a tavaly nyári kontinensbajnokságon kétszer is játszottak egymás ellen, ahol a dán szélső az All-Star csapatba is bekerült.
Játékosok a VB-n
A tavalyi évet záró világbajnokságon egyik csapat sem képviseltette magát számos játékossal. Hazai oldalról a svéd átlövő Tyra Axnér tevőlegesen járult hozzá a negyedik hely megszerzéséhez, rajta kívül Mia Högdahl volt a norvég bő keret tagja, de ő Nora Mörk és Kristina Novak mögött csak harmadik a posztján Thórir Hergeirssonnál, ezért ennél közelebb nem került.
A Vác színeit két játékos képviselte, sajnos Bukovszky Anna csak 10 perc játékidőt kapott, amit 67%-os (4/6) teljesítménnyel hálált meg Kamerun ellen. Kuczora Csenge a válogatott alapemberének számít Vlagyimir Golovinnál, így ő minden meccsen pályára lépett a magyar színekben. Teljesítménye láttán a Thüringer HC csapott le játékjogára, bár az is könnyen elképzelhető, hogy ez az üzlet még a VB előtt lett nyélbe ütve. Herbert Müller kerete ennek tükrében még változni fog, és nem Annika Lott lesz az egyetlen távozó a szezon végén.
A közvetlen előzmények
Az NFH már eleve lényegesen nagyobb terheléssel kezdte a világbajnokságot követő időszakot, mint a csoport többi résztvevője, köszönhetően annak, hogy közvetlenül szilveszter előtt a Dán Kupa (Santander Cup) négyes döntőjében vettek részt. A Viborg ellen, az elődöntő utolsó 15 percében hatalmas tempót diktálva, háromgólos hátrányból jutottak tovább, de végül az Esbjerg hódította el a serleget. Ezt követte a København elleni bajnoki, ahol a kiütköző fáradtság ellenére is otthon tartották a két pontot (újfent lemaradásból fordítva), majd jött a Storhamar elleni EL-nyitóforduló. Ők a szellősebb menetrendnek, illetve a sorsolásnak köszönhetően egy Larvik elleni vereséggel, valamint egy könnyű, Molde elleni győzelemmel hangoltak. A Nykøbing lassan kezdte a mérkőzést, ez a továbbiakban megbosszulta magát és annyit tudtak elérni, hogy minimális, egygólos vereség legyen a vége.
Az Esbjerg elleni, szintén hazai, bajnoki meccsen már teljesen másik arcát mutatta Jakob Larsen együttese.
A vendégek csak az utolsó pillanatban tudták átvenni a vezetést Henny Reistad góljával, ami egyúttal a jyllandi gárda sikerét jelentette. Ez utóbbi két összecsapás egyértelmű pozitív hőse Line Haupt, aki profi szerződés nélkül (úgymond „gyakornokként”) tölti be a harmadik számú kapus szerepét, de sérülések miatt lényegében egyedül maradt a poszton. Kimagasló teljesítménnyel oldotta meg a nehéz feladatot, a Storhamar ellen 13, Nora Mörkékkel szemben pedig 10 lövést védve. A Kaproncán lejátszott mérkőzésen (Podravka Vegeta, EL 2. forduló) viszont újra fordult a kocka, és sima vereséget szenvedtek, ami után a Skanderborg fölött aratott bajnoki sikerrel köszörültek a csorbán.
A Vác is hazai bajnokival zárta a tavalyi évet, a Békéscsabát legyőzve, majd egy hét szünet után a Podravka ellen értek el bravúros döntetlent. A vendégek már 7 (!) góllal is vezettek, de a huszáros hajrát követően a piros-kékeknek sikerült kiharcolniuk az osztozkodást. A pontot az i-re Csíkos Luca tette fel, gólját az EHF a hét legszebb találatai közé választotta. A következő európai találkozó előtt Magyar Kupa mérkőzésen fogadták a DVSC-t, de az itt elért döntetlen a versenykiírás értelmében a vendégcsapatnak kedvezett.
Súlyos váci vereség Norvégiában
A Storhamar elleni meccs az előzmények ellenére sem ígért hatalmas meglepetést. (Érdemes olyan szemszögből tekinteni az eredményre, hogy a norvég csapat a BL-re készült, a tavalyi idényben is ott szerepeltek, a csoportból való továbbjutást követően idegenben 30-30-at játszottak Odensében.) A Vác lassú visszarendeződését Kristin Venn köszönte szépen, bő negyedóra alatt ért el 6/6-ot. A részeredmény ismerete nélkül is nyilvánvaló volt a végkimenetel, miután kapott egy kettőpercest már vissza se jött a félidő hátralévő részére. Innentől kezdve Tina Abdulla vette át szerepét a gyors indításoknál, a balkezes szélső sem állt meg ötig.
A második félidőben főleg a beállók megjátszására váltottak, Ana Högseth 4/4, Olivia Lofqvist 7/8-as mutatóval zárt. Ezek a játékok (plusz az elő sem vett 7 a 6 elleni) kerültek elő a gyakorlás szintjén a Molde elleni meccsen is, nem tértek el a várhatótól. Ilyen szempontból több, mint aggályos, hogy gyakorlatilag a védekezésben semmire nem tudtak megfelelően reagálni a magyar csapat részéről, támadásban a 17/46-os összesített teljesítmény is átlagon aluli. Az akciókat végig sem játszva, erőtlenül lövöldöző Kuczora Csenge kísérletei nem jelentettek kihívást a következő szezont már Ikastban kezdő Olivia Nygaard számára. A mérkőzés egyik legjobbja még így is Bukovszky Anna lett, ziccereket hárítva ért el 38%-os hatékonyságot (13/34). Rajta kívül a mezőnyben Marincsák Niki nyújtott jó teljesítményt támadásban, de a visszazárásoknál ő sem tudta felvenni a versenyt a hazaiak szélsőivel.
Hét közben az MTK elleni bajnoki mérkőzésen nyílt lehetőség a javításra.
A lövőszázalék csapatszinten lényegesen jobb volt, de a védekezésben itt is rengeteg volt a hiba, a különbséget Kuczora Csenge a hajrában szerzett három gólja jelentette, Csíkos Luca és a vendégek legjobbja Farkas Johanna egyaránt 6-6 akciógóllal zárt.
Az NFH ellen valószínűleg nem számíthatnak az MTK-hoz hasonló sebességű ellenfélre, de a pontszerzéshez védekezésben nagyon föl kell javulniuk. A várható taktikai elemek részletezésétől a mérkőzés előtt értelemszerűen eltekintenék, több szempontból is. Egyrészt a dánok hadra fogható kerete napról napra változik, múlt héten például a sérültek mellett Tyra Axnér sem játszott kisebb betegség miatt. Másrészt pedig nem szeretném, hogy a váci stábtagok kihagyják az előző forduló csemegéjének megtekintését, a Podravka – NFH összecsapást, mely már az első perctől kezdve, szinte végtelennek tűnő szórakozást nyújt.
Aki teheti, látogasson ki a meccsre, a mérkőzés helye és ideje:
Vác, Városi Sportcsarnok, 2024.01.21., Vasárnap, 14:00, GMT+1
TV közvetítés: Sport1, 13:45.
Hajrá Váci Lányok!
Kom så NFH!
Szerző: Roland Buzas