Egy valószínűtlenül jó, újonc csapat pezsdítheti fel a kézi-Eb-t
Mindenkit lenyűgözött a feröeri férfi kézilabda-válogatott, amely története során először kvalifikálta magát Európa-bajnokságra. Nem volt egyszerű dolga, hiszen elég kiegyensúlyozott selejtezőből vezetett az útja: Ausztriától kétszer kikapott (igaz, csak 30-28-ra és 38-33-ra), ugyanakkor Romániát (28-26) és Ukrajnát (33-26) legyőzte otthon, és a hármas körbeverésből végül úgy jött ki, hogy bekerült a legjobb csoportharmadikok közé.
Más csapatokkal ellentétben a Feröer-szigetek nem támaszkodhat kizárólag tapasztalt játékosokra, a 19 fős keretükben mindössze két harmincas kézis található, ugyanakkor 10-es 25 év alattiak.
Ezek a fiatal és képzett játékosok az utóbbi időszak utánpótlás Európa-bajnokságain szeretek maguknak hírnevet – nem is akárhogyan.
Az U18-asok a 2022-es Európa-bajnokságon a 9. helyen végeztek úgy, hogy legyőzték Franciaországot (!), Szerbiát, Montenegrót, végül pedig a helyosztón Izlandot. A torna legértékesebb játékosának a 80 találattal gólkirály, még mindig csak 18 éves Óli Mittúnt (IK Sävehof) választották.
Egy évvel később a világbajnokságon ezt is sikerült felülmúlni, a csapat ugyanis bejutott a legjobb nyolc közé (addig az áldozatai között volt Svédország és Németország), ám a negyeddöntőben hosszabbításban kikapott Egyiptomtól, majd ugyancsak hosszabbításban Portugáliától, így teljesen elkészült erejével a 7. helyért rendezett meccsre és 38-35-re alulmaradt Norvégiával szemben. Nem meglepetés, hogy a gólkirály ismét Óli Mittún lett, ezúttal 87 találattal.
Ami az U20-asokat illeti, a 2022-es Eb-10. helyhez el kellett vernie Dániát, Norvégiát és Lengyelországot (igaz, a magyaroktól az utolsó csoportmeccsen súlyos, 41-20-as vereséget szenvedett), hogy aztán a tavalyi vébén az első öt mérkőzését megnyerve, legyőzve többek között Spanyolországot és Portugáliát) a negyeddöntőben váratlan vereséget szenvedjen Szerbiától, és végül egy horvátok elleni bravúrt még hozva a 7. legyen.
Nos, a felsorolt négy világverseny legjobbjai most itt vannak a felnőttek között: Óli Mittúnt most a felnőtt világ is megcsodálhatja, de a 21 éves irányító, Elias Ellefsen á Skipagötu (THW Kiel) és a jobbszélső Hákun West av Teigum (Füchse Berlin) már a Bundesligában szerepel, és alig várják, hogy történelmet írhasson.
A csapat novemberben kétszer kikapott Izlandtól (24-39, 29-30), múlt héten kétszer legyőzte Belgiumot (41-31, 34-29), de az Európa-bajnokságon Szlovénia, Norvégia és Lengyelország elég kemény riválisnak ígérkezik.
Peter Bredsdorff-Larsen szövetségi kapitány a két győzelmet követően úgy fogalmazott, védekezésben kell sokkal jobban teljesíteni, ugyanakkor nagyon bízik benne, hogy a jól működő 5+1-es védelem és a gyors kontrák veszélyes fegyverré válhatnak bárki ellen.
Az 56 éves dán szakember korábban a Bjerringbro-Silkeborgot irányította és vezette 2016-ban bajnoki aranyéremig, legnagyobb szakmai sikerének azonban azt tartja, hogy Ulrik Wilbek segítőjeként 2008-ban Eb-aranyat ünnepelhetett a dán férfiválogatottal.
Bredsdorff-Larsen szerint még nem állnak azon a szinten, hogy minden felnőtt világversenyre sikerrel kvalifikálják magukat, de bízik benne, hogy most is meg tudják szorongatni az ellenfeleket. A pontszerzés pedig maga lenne a csúcs.
„Reméljük, hogy képesek leszünk felnőni a feladathoz. Mindig is voltak jó kézilabdázóink, de most egy nagyon tehetséges, valószínűtlenül jó fiatal csapattal rendelkezünk. A 21-22 év körüli játékosokból álló mag kiegészült néhány valamivel idősebb játékossal, akik a 2016-os ifjúsági világbajnokságon szerepeltek, és így nagyon erős keveréket alkotnak. Hiszem és remélem, hogy ez csak a kezdete lesz egy hosszú és sikeres időszaknak Feröer-szigetek számára” – mondta.
A feröeri válogatott Eb-kerete:
Kapusok: Pauli Jacobsen (Ölstykke HF), Nicholas Satchwell (TIF Viking)
Balszélsők: Leivur Mortensen (Frederiksberg IF), Rói Berg Hansen (HÖJ Elitehaandbold)
Balátlövők: Óli Mittún (IK Sävehof), Tróndur Mikkelsen (Kristiansand), Pauli Mittún (Team Sydhavsöerne)
Irányítók: Jónas Gunnarsson Djurhuus (Frederiksberg IF), Elias Ellefsen á Skipagötu (THW Kiel), Rói Ellefsen á Skipagötu (IF Hallby)
Beállósok: Helgi Hildarson Höydal (Kristiansand), Paetur Mikkjalsson (IF Hallby), Ísak Vedelsböl (Hondbóltsfelagid H71/, jövőre IK Savehof), Teis Horn Rasmussen (HEI Haandbold)
Jobbátlövők: Kjartan Johansen (Baekkelagets SK), Vilhelm Poulsen (Lemvig-Thyborön Haandbold), Peter Krogh (HEI Haandbold)
Jobbszélsők: Allan Nordberg (Valur), Hákun West Av Teigum (Füchse Berlin)