Nem csak a magyarokat, másik két Eb-csoportellenfelét is legyőzné az izlandi kéziválogatott
2022-ben a Morgunbladid egyik újságírója azt jósolta, a 2024-es, németországi Európa-bajnokságon az izlandi férfi kézilabda-válogatott érmet nyer. A helyiek most abban bíznak, a szakíróból a próféta beszélt, egy dobogós hely ugyanis azt jelentené, hogy a csapatnak megmarad az esélye a párizsi olimpiára.
Azt a kérdést már ezerszer feltették, hogyan lehetséges az, hogy egy 350-370 ezer lakosú ország ennyire jól kézilabda-válogatottat tud kiállítani?
Az utánpótlás, a fejlesztés és versenyeztetés félelmetesen jó, így aztán elmondható: ebben az évezredben Izland mindössze három világversenyről maradt le: kihagyta a 2009-es világbajnokságot, illetve a legutóbbi két olimpiát. Ugyanakkor 26 nagy tornán (olimpián, vébén és Eb-n) ott volt…
Az nagyon fájt a szigetországiaknak, hogy se Rióba, se Tokióba nem sikerült kijutniuk, de egyelőre Párizsra sem lesz könnyű megoldani a dolgot. Ám nem is lehetetlen, hiszen az Európa-bajnok mellett még két olyan csapat is selejtezhet, amelynek ezt a tavalyi vébén nem érte el. Azaz matematikailag akár még egy nyolcadik helyezés is elég lenne.
De Izland ennél többre vágyik, az öt év után távozó Gudmundur Gudmundsson helyére kinevezett olimpiai ezüst- és Európa-bajnoki bronzérmes irányító, Snorri Gudjónsson nagyot villantana szövetségi kapitányként.
Annyi bizonyos a magyarok ellen biztosan törlesztene, mert a londoni olimpián hétméterest hibázott egy nagyon fontos pillanatban, ami után a magyar férfi kézilabda-válogatott 3mp-el a vége előtt kiegyenlített.
A szakember 20 játékost választott ki a december 27-én elkezdett végső felkészülésre, végül úgy döntött, két 21 éves játékosát, az irányító Andri Már Rúnarssont (Leipzig) és a balátlövő Thorsteinn Leó Gunnarssont (Ungmennafélagid Afturelding) hagyja otthon.
„Sok ember van a posztjukon, jelenleg úgy érzem, nekik lenne kevesebb esélyük pályára kerülni. Ami a végső keretet illeti, őket tartom a tizennyolc legjobb játékosunknak, akik jól megférnek egymással, és beleillenek abba a taktikába, amit képviselünk. De természetesen soha nem tudhatjuk, mi fog történni a hosszú, nehéz úton” – mondta Gudjónsson kapitány.
Két kézilabdázóval kapcsolatban vállalt minimális kockázatot: Elvar Örn Jónsson hasizomsérülést szenvedett novemberben, de úgy tűnik, utolérte magát és százszázalékos állapotban van, míg Gísli Thorgeir Kristjánsson a nyári vállműtétje miatt csak a múlt hónapban kezdett újra játszani.
„Mindketten jól dolgoztak, Elvar esetében nem látszik, hogy öt-hat hetet kihagyott, míg az is biztos, hogy nem Gísli lesz a legbiztosabb távoli lövőnk, de akik jól ismerik, tudják, hogy vannak olyan tulajdonságai is, amire mindenképpen szükségünk lesz. Természetesen továbbra is óvatosnak kell lennünk, amikor sérülés után visszatérőkről van szó” – tette hozzá.
Ami a felkészülést illeti, a csapat november elején kétszer legyőzte az ugyancsak Eb-résztvevő Feröer-szigetek válogatottját (30-29, 39-24), majd szombaton 33-28-ra verte Ausztriát, amely ellen hétfő délután is pályára lép).
Gudjónsson azt mondta előzetesen, hogy szeretné, ha csapata megmutatna mindent, amit az utóbbi edzéseken gyakorolt, hiszen csak úgy lehet tiszta képet kapni az Európa-bajnokság előtt.
„Több formációt is ki kell próbálnunk, hogy megnézzük, mi illik hozzánk leginkább. Ugyanakkor az is fontos, hogy megnyerjük a meccseket” – vélte.
A kontinenstornán Szerbiával, Montenegróval és Magyarországgal került egy csoportba, a szakember szerint ezek a riválisak mind jól fekszenek nekik.
„Úgy gondolom, hogy olyan jó csapatunk van, hogy megfelelő teljesítménnyel le fogjuk győzni ezeket az ellenfeleket.”
Ami a magyarokat illeti, a két együttes 44 alkalommal csapott össze eddig egymással, ebből 25 magyar és 16 izlandi győzelem született, 3 meccs döntetlennel zárult. A tétmérkőzéseket tekintve kiegyensúlyozottabb a kép, hiszen 23 összecsapásból 12-szer a magyar, míg 10-szer az izlandi együttes járt sikerrel, egy döntetlen mellett.
Legutóbb a tavalyi vb csoportkörében találkoztak a felek, az akkori 30-28-as magyar siker kulcs szerepet játszott abban, hogy Chema Rodríguez csapata végül a 8. helyen zárt és biztos olimpiai selejtezős lett, míg Izland csupán a 12. helyet szerezte meg.
Az izlandi válogatott 18-as kerete
Kapusok: Björgvin Páll Gústavsson (Valur), Viktor Gísli Hallgrímsson (Nantes)
Balszélsők: Bjarki Már Elísson (Veszprém), Stiven Tobar Valencia (Benfica)
Balátlövők: Aron Pálmarsson (FH), Elvar Örn Jónsson (Melsungen), Einar Thorsteinn Ólafsson (Fredericia)
Irányítók: Janus Dadi Smárason (Magdeburg), Gísli Thorgeir Kristjánsson (Magdeburg), Haukur Thrastarson (Kielce)
Beállósok: Ymir Örn Gíslason (Rhein-Neckar Löwen), Ellidi Snær Vidarsson (Gummersbach), Arnar Freyr Arnarsson (Melsungen)
Jobbátlövők: Kristján Örn Kristjánsson (Pays d’Aix UC), Ómar Ingi Magnússon (Magdeburg), Viggó Kristjánsson (Leipzig)
Jobbszélsők: Ódinn Thór Ríkhardsson (Kadetten Schaffhausen), Sigvaldi Björn Gudjónsson (Kolstad)