Új weboldal a korosztályos erőnléti képzésről
Elindult a Norvég Kézilabda Szövetség (NHF) új oldala, amely az szak- és erőnléti edzők mellett a játékosoknak is szeretne iránymutatást adni a fizikális felkészülésben és képzésben.
Az NHF saját oldalán adta közre a hírt, hogy Eirik Haukali vezetésével létrejött ez a tudásbázis, ami egy elméleti keretből, gyakorlati példákból és edzésmódszerekből tevődik össze. Külön korcsoportokra szabott részekből áll a 6-9, 10-12, 13-15 és 16-20 évesek számára.
„Az oldal célja, hogy ez a képzési rendszer minél jobban elterjedjen és inspirálja az edzőket, játékosokat és szülőket. Remélem sokan találják majd hasznosnak és hozzájárul majd, hogy a klubok jobban tudjanak fókuszálni az erőnléti edzésre az egyes korosztályokban, emelve annak minőségét és színvonalát.„
Korosztályokra lebontott edzéstervek és feladatok
„Ez nem egy előírás, egy edzést nagyon változatos módokon lehet vezényelni, de jó alapot adhat, amire lehet építeni a későbbiekben. Az elsődleges üzenet az, hogy a helyesen megválasztott, az életkornak megfelelő fizikális felkészítés egyaránt fontos a teljesítmény fokozásában, a sérülések megelőzésében és abban is, hogy a játékosok általában élvezzék a sportágat” – mondja Haukali, a férfi válogatott erőnléti edzője.
A weboldal részét képezi a már meglévő fejlesztési programnak, és hat részre oszlik:
- Az 1. fejezet a teljesítményt befolyásoló tényezőket taglalja, valamint az erőnléti képzés módszertanát az utánpótlás kézilabda egyes korcsoportjaiban.
- A 2-5. fejezetek a négy említett korosztály specifikus képzését tartalmazza, a gyakorlatok életkorra szabottak a növekedés és a képzés célja szerint. Arról is itt esik szó, hogy mik a leglényegesebb fizikai tulajdonságok, mennyi az optimális terhelés. Külön példákat hoz a heti edzésre, valamint videókat a gyakorlatokhoz és edzésekhez.
- A 6. fejezet pedig egy összefoglaló, kereshető módon életkor és téma szerint.
A Norvég Kézilabda Szövetség reményét fejezi ki, hogy legyen az edző, játékos, menedzser, vagy bárki, aki érdeklődik a kézilabda iránt és új ismereteket szerezne, érdekesnek és hasznosnak találja majd a kezdeményezést.
Szerző: Roland Buzas