Szerkezeti változások a dán kézilabda-ligában – Kevesebb csapat, több kieső
2025-ben lényeges változásokra számíthat a dán kézilabda, ha bevezetik a nyilvánosságra hozott új lebonyolítási rendszert. A tervezetet a klubokat képviselő Divisionsforeningen Handbold bizottsága küldte el az összes első- és másodosztályú együttesnek.
A kluboknak 14 napjuk van a fellebbezésre
Kevesebb csapat a női topligában, új lebonyolítási rendszer mindkét nemnél, mely két automatikus kiesőt eredményez, valamint kevesebb kupamérkőzés az európai színtéren is szereplő egyesületeknek, olvasható többek közt a tervezetben.
„Az a szándékunk, hogy az egész világ érdeklődését felkeltsük, természetesen ez az egyik oka a változtatásoknak. Úgy gondolom képesek leszünk még dinamikusabbá tenni a bajnokságokat. Reméljük, hogy új klubok is létrejönnek majd, amik köré csoportosulhatnak a sport- és üzleti fejlesztésekbe befektetők. Remélem, hogy a bizottság, melynek többek közt a szövetség emblémáján és a különböző bajnokságokon is változtatnia kellett, megkapja majd a nekik kijáró tiszteletet. Hangsúlyozom, nyitottak vagyunk a klubokkal történő párbeszédre.” – nyilatkozta Thomas Christensen, a szervezet vezetője a TV 2 Sportnak.
A tervezet főbb pontjai
Női első osztály (Kvindeligaen)
- 14-ről 12-re csökken a csapatok létszáma
- Az alapszakasz 22 mérkőzése után az első 8 együttes lép tovább a rájátszásba, aminek a lebonyolításában nem lesz változás. A bronzéremért zajló párharc kivételével, ami az eddigi három helyett két mérkőzésen dől majd el. Az alapszakaszt jobb helyezéssel záró csapat játszhat hazai pályán a második meccsen.
- A 9-12. helyen végzők, körmérkőzést játszanak, a csapatok idegenben és hazai pályán is összecsapnak. Extra 6-4-2, illetve 0 pont jár az alapszakaszban elért helyezés után
- Ezt követően a két legalacsonyabb helyen rangsorolt csapat kiesik a második vonalba.
Női másodosztály (Division 1.)
- A csapatok száma marad a jelenlegi 12, oda-vissza körmérkőzéssel, miután a bajnokság felső-és alsóházra bomlik (1-6. illetve 7-12.).
- Mindkét hatos csoport tagjai helyezésüknek megfelelő extra pontokat kapnak, 10-től 0 pontig, két egységgel csökkenő rendszerben. Majd hazai pályán és idegenben is meccselnek egymással.
- A felsőház első két helyezettje automatikusan feljut, az alsóház utolsó két helyezettje kiesik.
- Ez azt eredményezi, hogy a legmagasabb osztályba „könnyebb” lesz feljutni, a jelenlegi rendszerben az 1. helyezett kerül fel automatikusan, a 2-3. helyezett pedig két győzelemig tartó párharcban dönti el, hogy melyikük játszik az osztályozós (13.) helyen végzett első osztályú csapattal a feljutásért. Ilyen összecsapáson kerülte el a kiesést tavaly például az Ajax København. – a szerk.
Férfi első osztály (Herreligaen)
- A bajnokság marad 14 csapatos, és a jelenlegi playoff sem változik, a bronzéremért történő csata kivételével, ami a női szabályokhoz hasonlóan itt is két mérkőzésen dől majd el, három helyett. Az alapszakaszban jobb helyen végzett gárda hazai pályán játszik a második összecsapáson.
- Az alapszakasz 9-14. helyezettjei 10-től 0-ig extra pontokat kapnak, majd oda és vissza is megmérkőznek egymással.
- A két utolsó helyezett automatikusan kiesik.
Férfi másodosztály (1. division)
- A jövőben a csapatok száma 12-re csökken a jelenlegi 14-ről. Az alapszakaszban minden csapat találkozik egymással, otthon és idegenben is. Ennek eredménye határozza meg a felső és alsóházat.
- Mindkét hatos csoport (itt is 10-től 0-ig kiosztott extra pontokkal) résztvevői körmérkőzést játszanak oda és vissza, a felsőház legjobb két csapat automatikusan feljut, az alsóház legrosszabb két csapata kiesik.
Ezen kívül a Dán-Kupa (Santander Cup) kezdeti szakaszának mérkőzéseinek időpontjai is úgy lesznek meghatározva, hogy azok egybeessenek az európai kupák selejtezőkörével. Azok a csapatok, akik részt vesznek valamelyik európai sorozatban, a nyolcaddöntőben kapcsolódnak be a küzdelmekbe.
Döntés Februárban
A Divisionsforeningen ( a csapatokat tömörítő szervezet- a szerk) bizottsága által több hónap munkája során létrehozott új szerkezeti- és lebonyolítási rendszer most érkezett el a végleges tervezet fázisába, melyet további konzultáció céljából küldtek el az egyesületekhez. A bizottságot a négy érintett osztály reprezentánsai alkotják.
A legmagasabb osztályból a férfiakat a GOG menedzsere Kasper Jörgensen és a Skjern sportigazgatója Thomas Klitgaard képviseli, míg a női csapatokat H.C. Warrer, az Esbjerg, illetve Daniel Grönhöj az Ikast vezetőségéből. A férfi másodosztály részéről a HC Aarhus elnökségi tagja, Peter Bredsdorff-Larsen (a feröeri férfi kézilabda-válogatott szöv.kapitánya – a szerk) a női második vonalból az EH Formand és a Roskilde elnöke, Erik Pedersen és Lisbeth Klarskov, a bizottság tagjai.
Minden klubnak február 2-ig van lehetősége véleményezni a tervezetet, ezt követően dönt a Divisionsforeningen héttagú igazgatói tanácsa (ebből négyen a fent említettek), hogy felterjesszék-e a javaslatokat DanskHandbold-hoz tartozó Professzionális Kézilabda Bizottság elé.
Ebben a bizottságban, ahogy a Divisionsforeningen, úgy a DanskHåndbold szövetsége is képviseltetik, ők hozzák majd meg a végleges döntést, hogy változzon-e a bajnokság rendszere.
Ha a bizottság március 1. előtt határozatra jut, akkor az új szabályzat a következő szezon után lép életbe, a 2025/26-os idény kezdetével.
Szerző: Roland Buzas
Kapcsolódó tartalom: