KÉZILABDAKIEMELT HÍRLEGFRISSEBB

Új élet vár a világ legjobb kézilabdázójára

Egyedülálló fizikai mutatók, klasszis megoldások, gólerős játék: nem véletlenül tartják a 25 éves Henny Reistadot a világ egyik (ha nem a legjobb) kézilabdázójának.

Henny Reistad Fotó/Kiemelt kép: : Tv2.no Sport
Henny Reistad Fotó/Kiemelt kép: : Tv2.no Sport

Az irányító/átlövő 2015-2018 között a Stabaek IF csapatát erősítette, majd három évig a Vipers Kristiansand játékosa volt, 2021 óta viszont a Team Esbjerg vezére. Nem véletlen, hogy klubja köré építené a jövő nagy csapatát.

A norvég Tv2 riportja éppen egy edzőtermi nap során született, amikor a média is belepillanthatott, micsoda elképesztő munkát végez, hogy a legjobbak között lehessen.

„Fizikailag egyedülálló, aki úgy uralja a világ kézilabdáját, ahogy még senki más. Soha nem láttam még játékost, aki így kézben tartaná a meccseket, ahogy ő teszi” – mondta a Tv2 szakértője, Bent Svele.

Olyan egyszerűnek tűnik. De mégis hogyan lehetséges – és mi a titka?

Se ütés, se sebesülés nem állítja meg

VEO kamerák

Henny Reistad a kitartás és a technika mellett a gyerekkorát emelte ki, amely pillanatnyi nyugalmat sem engedélyezett a számára. Azt mondta, fiatal korától kezdve dolgoznia kellett, hogy lépést tartson idősebb testvéreivel, Jonnal és Petterrel. És egy pillanatig nem akart lemaradni mögöttük. A kis Henny pedig üldözte őket bárhová is mentek.

Ez pedig – amellett, hogy a kézilabdázás előtt számos sportágat kipróbált – szerinte meghatározó volt testi fejlődése szempontjából.

„De itt nincs semmi titok. Egyszerűen jó génjeim vannak, és könnyen képezhető vagyok. Rájöttem, mi működik a konditeremben, hogyan leszek erősebb, és mire reagálok jól.”

De kell is a kondi, meg az erő, mert ő az a játékos, akit mindenki meg akar állítani, aki igazi rémálom az ellenfelek számára. Ezért rengeteg ütést kell kiállnia, folyamatosan kisebb-nagyobb sebekkel, sérülésekkel él együtt.

Amikor az ellenfél keményen harcol ellene, néha azt érzi, a bírók sem védik.

„Néha meg tudok haragudni a játékvezetőkre, ha úgy érzem, hogy egy kicsit túl kemény vonalat képviselnek. De ritkán a frusztráció mondatja ki velem az utolsó szót.”

Fizikálisan általában nyer, de úgy véli, hogy az igazi csatát máshol vívják: a fejben.

A válogatottban 2018-ban, még 19 évesen debütált. Úgy emlékszik rá, mintha tegnap lett volna. Most mégis távolinak tűnik. Azóta az elvárások nyomják a vállát, és eltelt úgy öt év, hogy lassan 100 válogatott mérkőzésnél jár és mindent megnyert, amit csak lehet. Mind klub-, mind válogatott szinten.

A fenomenális fejlődés csúcspontját a nyári olimpia jelentette, amelynek döntőjében Norvégiával legyőzte a házigazda Franciaországot. Henny nem tagadta, gyerekként erről álmodott. Hogy olimpiai bajnok legyen és a nevét rajongók ezrei kiabálják.

De amikor az ujjongás elhalkult, véget ért az ünneplés, eluralkodtak rajta a mindennapok. A túlterheltség érzése nagyon sokáig megmarad a szervezetben, ám igazán soha nem volt ideje feldolgozni az érzéseit. Az sem érti, hogyan sikerült az ősz folyamán csúcsformában maradnia és gólokat lőnie.

Henny Reistad és Stine Oftedal Dahmke Fotó:  TV2.no
Henny Reistad és Stine Oftedal Dahmke Fotó: TV2.no

Felelősségteljes új korszak

Most egy új élet vár rá, még több felelősség és elvárás, nagyobb nyomás. Henny Reistad ugyanis új korszakba lép, hiszen a visszavonult legenda Stine Oftedal után Norvégia új csapatkapitányaként kell helyt állnia. Elsőként éppen az osztrák, svájci, magyar közös rendezésű Európa-bajnokságon.

Az örökség azonban jóval többről szól, mint egy csapatkapitányi karszalag. Ő lesz a csapat arca, a játékostársak támasza és inspirációja.

„Nagyon izgatott vagyok, és határozottan érzem a felelősséget. És ezt vállalni kell, különösen most, hogy több játékost is pótolni kell” – mondta.

Tudja, hogy hajlamos túlságosan önkritikussá válni, amikor saját eredményeit elemzi, de most nem veszhet el a részletekben, hiszen már nem csupán a saját teljesítményéről, hanem a teljes kollektíváról van szó.

„Az egyik legnehezebb dolog megjegyezni, amikor a csapat gyengén teljesít, főleg, ha te magad is gyengén játszol. Akkor csak el akarsz bújni, és kerülni a kapcsolatot mindenkivel. Szerintem ez lesz az egyik legnagyobb kihívás” – célzott arra, hogy neki kell egyensúlyba hoznia az elvárásokat, a felelősséget és a saját bizonytalanságát.

De úgy érzi, készen áll a feladatra.

„Még hosszú idő van hátra a pályafutásomból, és nem látom, hogy egyhamar elveszíteném a motivációmat” – tette hozzá ravasz mosollyal.

Kapcsolódó tartalom: