Megérte a felháborodás: megváltozhat a kézilabda-világversenyek sorsolása
Már a női kézilabda-világbajnokság elején komoly visszhangot váltott ki az évtizedek óta bevált rendszer, miszerint az adott világverseny házigazdája megválaszthatta, melyik csoportban, milyen ágon kezdje meg szereplését. A mostani vébé még bonyolultabb helyzetet eredményezett, hiszen a három rendező a nyári, göteborgi soroláson úgy játszott a lehetőséggel, hogy az elődöntőig ne találkozzon egymással.
Először Thorir Hergeirsson, a norvég válogatott szövetségi kapitánya, majd a hollandok svéd edzője, Per Johanssont fakadt ki, hogy ez így nem sportszerű. A svéd Aftonbladet munkatársa, Johan Flinck továbbment, egyszerűen csalásnak, míg norvég kollégája, Leif Welhaven a Verdens Gangban a fair play megcsúfolásának nevezte mindezt.
A nagy felzúdulást lehet, változtatás követi majd, legalábbis a Vg.no a 2025-os, norvég, dán, horvát közös rendezésű férfi vb-vel kapcsolatban azt írta, a Norvég Kézilabda Szövetség el akarja törölni ezt az igazságtalannak vélt rendszert.
Kaare Geir Lio norvég kézilabdaelnök azt mondta, felveti majd a problémákat a nemzetközi szövetségnek, hiszen most – két vb között – egyébként is nagyon szoros együttműködésben van az IHF-fel.
„Amint vége lesz ennek a világbajnokságnak, felveszem a kapcsolatot a másik két rendező országgal, és ellenőrizni fogom a múltban meghozott döntések hátterét” – ígérte.
Arra a kérdésre, hogy az Aftonbladet szerint a vb-sorsolást azért csalták el, hogy a rendező országok előnyhöz jussanak, Kaare Geir Lio azt mondta, nem erről van szó.
„Amikor nem voltunk szervezők, nem reagáltunk erre, de mivel most aktuális, foglalkozhatunk vele. Ez az IHF hatásköre, de úgy érzem, jogunk van javaslatot tenni.”
Szerinte az ésszerűtlennek és helytelennek vélt dolgokra rá kell világítani, különben nem lesz érdemi változás.
„Nincs olyan nemzet, amely több ügyet vett volna fel az IHF-nél, mint Norvégia. Szóval nekem tiszta a lelkiismeretem. Sok mindenre kaptunk már jóváhagyást, de nem mindenre. Dolgoznunk kell rajta” – tette hozzá.
Példaként hozta fel, hogy az IHF szabadon használja a wild card-rendszert, noha korábban a sportági helyezés alapján osztották a szabadkártyákat.