LABDARÚGÁS

A dán élvonal lemondott róluk, erősebb bajnokságokban bizonyítottak

Tizenegy olyan labdarúgó, akik hihetelen karriert futottak be, miután nem tudtak elég jók lenni a dán bajnokságban. Rasmus Höjlund elképesztő története adta az ötletet a dán „Fodboldlisten” podcastnak, hogy összeállítson egy 11-es listát olyan labdarúgókból, akik a 3F Superligának, azaz a dán labdarúgó-bajnokságnak nem voltak jók, de más magasabban jegyzett ligáknak, kluboknak igen!

Egy lista, amelynek névsora azt is bizonyítja, minden labdarúgónak megvan a maga története karrierje során, amelyek néha hihetetlen mélységet tud adni egy pályafutásnak, majd ebből továbblépve akár a legnagyobb célok is elérhetőek, ha nem adja fel az ember.

11. Brad Friedel
Brad Friedel itt a Tottenham mezében.: Fotó Transfermarkt.com
Brad Friedel itt a Tottenham mezében.: Fotó Transfermarkt.com

Az amerikai válogatott kapus története sem mindennapi. Munkavállalási problémák miatt nem kapott angol csapatoknál szerződést, ezért 1995 tavaszán a Bröndbyhez került, hogy a dán válogatott és Európa-bajnok Mogens Krogh mögött tartalék legyen. Nem lépett pályára dán bajnoki meccsen, majd fél év után távozott. Később az amerikai válogatottal megjárt három világbajnokságot, majd 477 élvonalbeli mérkőzést játszott olyan csapatokban, mint a Liverpool, az Aston Villa, a Tottenham és a Blackburn Rovers.

10. Ryan Mmaee

A marokkói válogatott játékos az AGF-nél volt kölcsönben 2018-ban. Debutálása egy dán kupameccsen nagyon jól sikerült, két gólt is lőtt, de a bajnoki mérkőzéseken ez nem már nem jött össze neki. Csupán kilenc alkalommal kapott lehetőséget, ezért fél év után távozott a dán klubtól. A Ferencváros csapatához 2021 nyarán érkezett, 73 mérkőzésen 32 gólt lőtt. Jelenleg a Stoke City-t erősíti.

9. Edison Flores

2016 januárjában érkezett Aalborgba. Egy Helsingör elleni mérkőzésen csak esett-kelt a perui válogatott játékos – a podcast szerint nem lehetett látni rajta, hogy fél évvel később országa egyik legjobbja legyen és ezzel perui nemzeti hőssé váljon az oroszországi világbajnokságon, ahol gólt is rúgott. De azon a helsingöri estén ez igazán nem látszott. Nem alkotott maradandót a dán ligában: 54 mérkőzésen négy gólig jutott. Dániából Mexikóba, onnan az MLS-be igazolt, a D.C. United 4,55 millió eurót fizetett érte. Jelenleg a perui Universitario játékosa.

8. Mikkel Kaufmann

18 évesen az Aalborg saját nevelésű játékosát 2020 januárjában vette meg az FC Köbenhavn, ám februárban megsérült. Felépülése után a Bundesliga 2-es Hamburghoz került kölcsönbe. ”Mini Höjlund” jelenleg az Union Berlin alkalmazásában áll és Bajnokok Ligája-meccsek várnak rá az ősszel. Arra a játékosra, aki Hamburgban, a feljutásért vívott mérkőzés másnapján nem tudta merre tart majd a pályafutása. Annyi maradt akkor számára, hogy egy utánfutón haza költöztesse magát Aalborgba és várja merre viszi az útja, mert az FCK nem tartott rá igényt.

7. Christian Gytkjaer

Norvégia kifejezetten jó hely arra, hogy újra indítsa valaki a karrierjét. Ez történt Gytkjaerrel is, aki a Lyngby, az FC Nordsjaelland, majd egy dán másodosztályú kitérő (Akademisk Boldklub) után a norvég bajnokságban szereplő Sandnes Ulf, majd FK Haugesund csapatához igazolt és elkezdte a lőni a gólokat. 36 gól három év alatt, gyorsan lecsapott rá a Rosenborg, ahol 28 meccs alatt szerzett 19 góljával bebizonyította, hogy innen is tovább lehet lépni. Gólkirály volt norvég Eliteserienben, hogy aztán az legyen a lengyel élvonalban, az Ekstraklasaban is. Ezzel a teljesítménnyel bekerült a dán válogatottba és ott is szerzett két gólt a debutálásakor. Az olasz B liga MVP-díját is bezsebelte a Monza színeiben, jelenleg a Venezia csatára.

6. Kasper Junker és Philip Zinckernagel

Kasper Junker és Philip Zinckernagel Fotó: Mats Torbergsen / NTB
Kasper Junker és Philip Zinckernagel Fotó: Mats Torbergsen / NTB

Igen, két név egy helyen. Vagy ők vették a szárnyuk alá a klubot vagy a klub adott nekik egy jó esélyét arra, hogy elhiggyék lehet belőlük labdarúgók. Megint Norvégiában vagyunk a Bodo-Glimt csapatánál. A Eliteserien egyik legjobbjában, a rekordokat döntőgető Bodö/Glimtben klasszis teljesítményt nyújtottak. Az Európa Liga-csoportkörből való továbbjutás, megannyi jó meccs és egy izgalmas, AC Milan elleni párharc is bekerült az emlékkönyveikbe.

Mindkét játékos elkerült Norvégiából. Junker Japánban folytatta karrierjét, Zinckernagel a Watford feljutásából vette ki a részét, majd jött egy görög kitérő is, jelenleg a belga Club Brugge csapatát erősíti.

5. Hugo Ekitike

Vejléből Párizsba? Nem semmi. E sorok írója a listán szereplő több játékost is megfigyelhetett élőben, így történt azzal a francia fiatal tehetséggel is, akit a Reims a dán bajnokságban szereplő Vejlének adott kölcsön. A 18 éves vékony támadó technikailag már akkor kimagaslott abból a csapatból amelyben szinte csak külföldi játékosok szerepeltek egy román edzővel a kispadon. Értéke három év alatt a 600 ezer euróról 20 millió euróra szökött fel, nem véletlenül. 28 meccs a PSG színeiben tavaly, volt amikor az egyik oldalán Kylian Mbappé, a másikon Lionel Messi játszott.

4. Anders Lindegaard

Anders Lindegaard, aki Premier League-t nyert a Manchester Uniteddel – igen, ő ott volt amikor a csapat az eddigi utolsó bajnoki címét ünnepelhette. A dán kapus Alex Fergusson kérésére érkezett a norvég Aalesund csapatától és De Geával kellett megverekedni a posztjáért. Egy sérülés megnehezítette a dolgát, de ha valaki a Manchester Unitedben véd, akkor járhat számára a dán válogatott behívó. Ahogy említettük a norvég első osztály jó lépcsőfok, Lindegaardnak is az volt. Igaz csak 19 alkalommal kapott szerepet a ManUnitedben, de azért helye van a listán.

3. Mads Roerslev

Elképesztő történet az övé is. Nem kellett az FC Köbenhavnnak, amely kölcsönadta a másodosztály második feléhez tartozó Vendsysselnek, de ott sem kapott sok játéklehetőséget. Pályafutása már abban az irányban haladt, hogy valamilyen foglalkozást választ inkább, és amatőr szinten, munka mellett focizik majd alacsonyabb kerületi ligákban. De nem ezt történt.

Az FCK-hoz befutott a Brentford B ajánlata. Beverekedte magát az első csapatba, ahol azóta is biztos kiegészítő embernek számít Thomas Frank csapatában.

Az ő esete is lehet bizonyíték arra, ha megbicsaklik egy pályafutás egyszer, kétszer, háromszor, akkor is lehet még mindig remény arra, hogy gólpaszt adjon a világ pénzügyileg egyik legjelentősebb mérkőzésén, a Premier League-feljutást eldöntő Swansea elleni összecsapáson.

2. Kosztasz Cimikasz (görög)

Kiesett az Esbjerggel, három évvel később, 2020 agusztusában leigazolta az FC Liverpool. A görög jobbhátvéd egy igazán nagy lejtmenetbe csúszott bele pályafutása során az Esbjerg csapatával. Egy gyenge tavaszi szezon végén az utolsó mérkőzésén piros lappal búcsúzott Dániától. Ez volt az a momentum, amikor az ember arra gondolt, talán soha többet nem hallja a nevét. De nem így lett.

A Liverpoollal BL-döntőt játszott, a csapat az ő tizenegyesével nyert FA-kupát és jelenleg is a klub alkalmazásában áll. Ő esetében is kimondhatjuk: a labdarúgás csodákra képes!

1. Rasmus Höjlund
Rasmus Höjlund Fotó: Darren Staples / Ritzaus-Scanpix
Rasmus Höjlund Fotó: Darren Staples / Ritzaus-Scanpix

Dánia legdrágább játékosa lett, amikor a Manchester United leigazolta az Atalantától. Rasmus Höjlund pályafutása hihetelen fordulatott vett, hiszen nincs két éve, amikor 18 évesen kezdőként kapott szerepet az FC Köbenhavn csapatában egy kupameccsen. Az akkor másodosztályú Nyköbing Falster ellen 0-2 állásnál az első félidő 28. percében lecserélték…

Az FCK eladta az osztrák Stum Graznak (1,9 millió euróért), majd az olasz Atalanta látott benne tehetséget és leigazolta. Egy év után 75 millió euróért adta tovább a Manchester Unitednek, ezzel ő lett a legdrágább dán játékos.

Mindez 24 hónap alatt történt meg vele, Koppenhágában azóta is azon gondolkodhatnak, miként nézték be ennyire és hogyan mondhattak le róla.

Höjlund szerint a dán kupameccsen történetek karrierje részét képezik, ez is hozzátartozik a futballhoz – ugyanakkor posztjára olyan játékosokat igazolt akkor a dán csapat, mint a jelenleg Fehérváron szereplő Mamoudou Karamoko, Akinkunmi Amoo  vagy Khouma Babacar akik egyáltalán nem érték meg az értük kifizetett sok millió eurót.

A Fodbodlisten podcast szerint a labdarúgásban néha érhetetlen dologok történnek. A lista tizenegy nevet tartalmaz, de akár kétszer ennyi játékost is fel lehetett volna sorolni. Például azt a Thomas Kaminskit, aki két mérkőzést kapott az FCK csapatában, de a belga kapus jelenleg az angol élvonalbeli Luton Townban véd. De hogy legyen még egy dán játékos is: a Bröndbytől Michael Laudrup által eltanácsolt Sören Larsen három évig jó volt a Schalkénak, és 20 meccs, 11 gól erejéig a dán válogatottnak.

Kapcsolódó tartalom: