Újabb videós segítséget kapnak a dán kézilabdabírók
A szoros kézilabda-mérkőzéseket nem szabad az utolsó másodpercekben hozott rossz játékvezetői lépésekkel eldönteni – ez járhatott a dán szövetség vezetőinek fejében. A következő szezontól a kézilabdabírók több segítséget kapnak, a televíziós mérkőzések utolsó 30 másodpercében videós segítséget kérhetnek a szabálytalanságok és technikai hibák megítélésére.
![Kézilabdabírók Henning Bagger Scanpix Denmark.](https://daniasport.hu/wp-content/uploads/2022/08/kezilabda-birok-Foto-Henning-Bagger-Scanpix-Denmark.jpeg)
„A nemzetközi (JHF) és az európai szövetséggel (EHF) folytatott hosszas vita után változtattunk és most harmonizáltuk a szabályokat” – nyilatkozta a dán Tv2-nek Jörn Möller, aki az IHF-ben egy szabálycsoport tagjaként a nemzetközi játékszabályok megreformálásában is segített.
„Az nonszensz, hogy ha lehetőségünk van videón ellenőrizni egy lefújás előtt három másodperccel kialakult szituációt, akkor az egy rosszul megítélt szabaddobás alapján dőljön el” – magyarázta.
A dán bajnokság televíziós mérkőzésein 2018 óta van lehetőség videón átnézni egy-egy szituációt, ha nem biztosak az ítéletben. De akadtak olyan helyzetek, amikor a kézilabdabírók nem tették meg ezt.
Az Ikast játékosai ezt megtapasztalhatták a Viborg elleni bronzcsata második mérkőzésén. A játékvezetők az utolsó másodpercekben támadóhibát ítéltek a norvég Ingvild Bakkerud ellen, noha góljával 24-24-re alakította az állást, ami biztosította volna a bronzérmet az első meccset megnyerő Ikastnak.
A találatot érvénytelenítették. Azaz egy olyan mérkőzést eldöntő kényes ítélet született, amelyet az Ikast-játékosok hiába szerették volna, hogy a játékvezetők videón is ellenőrizzenek, a szabályok akkor ezt nem tették lehetővé.
REKLÁM:
![](https://daniasport.hu/wp-content/uploads/2022/08/Veo-SS22-Campaign-Social-Media-1080x1080px.jpeg)
Kérjen részletes tájékoztatót a Dániasporttól a VEO-kamerákról és vásároljon 50%-os kedvezménnyel!
Referenciáink közt magyarországi labdarúgó és kézilabda topklubok is megtalálhatóak!
Írjon nekünk még ma az info@daniasport.hu-ra!
A DÁNIASPORT a VEO KAMERÁK AMBASSADÖR PARTNERE!
Mostantól viszont már igen, ezzel 11 olyan szituáció van a televíziós meccseken, amikor egy játékvezető dönthet a visszajátszás megtekintése mellett.
- Gól vagy nem gól? – a labda teljes terjedelmével áthalad-e a gólvonalon?
- Gól vagy nem gól? – a játékidő lejárta előtt a labda teljes terjedelmével áthalad-e a gólvonalon?
- Súlyos vagy sportszerűtlen esetek – a játékvezetők látóterén kívül eső, labda nélküli vitatott szituációk
- Kizárás – ha kétség merül fel azzal kapcsolatban, hogy melyik játékost kell végleges kizárással büntetni
- Dulakodás a pályán – ha több mint kettő játékos vesz részt benne, és a játékvezető nem tudja megállapítani, hogy kit kell megbüntetnie
- Piros vagy kék lap? – ha a játékvezetők nem tudnak dönteni az ítélet súlyosságát illetően
- Színészkedés – ha a játékvezetők bizonytalanok abban, hogy egy játékos rájátszik az esetre vagy sem.
- Utolsó 30 másodperc – ha a játékvezetők nem biztosan egy szabaddobás vagy technikai hiba megítélésében
- Időkérés – ha technikai problémák merülnek fel az elektronikával kapcsolatban, azzal, hogy ki nyomta meg a gombot, és egyáltalán lehetősége volt-e az időkérésre
- Rossz csere – hibás csere és/vagy több játékos pályára lépése esetén, amikor nem állapítható meg egyértelműen
- Reklamálás
A videózás nem az egyetlen változás a következő szezon szabálykönyvében, kisebb reformot hajtottak végre a csapatkapitányok pénzfeldobási gyakorlatában is.
„Ha a mai játékszabályokat nézzük, akkor az a helyzet, hogy a feldobást megnyerő játékos egyrészt előnyt élvez, mert megválaszthatja a térfelét is, másrészt övé a második félidei kezdés joga. Ezen most változtatunk, így a játékos dönthet, hogy kezdést vagy térfelet választ. A következő szezonban teszteljük Dániában, és meglátjuk, hogyan működik” – magyarázta Möller.
Új szabályok is jönnek
Az IHF novemberben három jelentős változtatást fogadott el: a passzív jelzés utáni átadások számát hatról négyre redukálták, már nem csupán hetesnél és szabaddobásnál ér két percet. Ha a kapus fejét lövés éri, illetve a kezdődobást már nem feltétlenül a kezdőkör közepén kell megtörténnie, hanem bárhol a középkörben.
Dániában az új kézilabdaszezon kedden kezdődik. A bajnok és kupagyőztes közötti Szuperkupa-mérkőzésekkel: 18.30-kor a az Odense Handball és a Team Esbjerg női csapatai találkoznak, majd 20.30-tól a a GOG és az Aalborg Handball méri össze erejét.
A bajnoki szezon augusztus 30-án rajtol.
A DÁNIASPORT AJÁNLJA: