Hasszan Musztafa elnök új őrülete miatt áll a bál az IHF-ben
Miután a Nemzetközi Kézilabda Szövetség elnöke, Hasszan Musztafa egy újabb önkényes lépéssel megtiltotta, hogy skandináv bírók a régióban egymás meccseit vezessék, tiltakozásul lemondott Ramon Gallego, a játékvezető-bizottság elnöke.
A spanyol sportvezető közleményt adott ki, amelyben azt írta, Musztafa úgy bánt vele, mint egy gyerekkel és negyven év munkáját tette semmissé.
A botrány előszeleként az egyiptomi sportvezető kijelentette, nem hiszi, hogy a skandináv játékvezetőknek engedélyezni kell a többi skandináv csapat mérkőzésein való munkát, azaz például a dán játékvezetőknek nem szabadna Norvégia mérkőzésen dolgozniuk.
Gallegót – a Dán Kézilabda Szövetség elnökével, Per Bertelsennel együtt – kinevezték az IHF két legfőbb képviselőjévé a tokiói olimpián.
Azonban a játékvezető-küldéssel kapcsolatos gondok után a spanyol sportvezetőtől elvették ezt a munkát. Gallego ezen kiakadt – joggal – és bejelentette, hogy azonnali hatállyal távozik. A hivatalos, írásbeli lemondását az IHF végrehajtó bizottságának is elküldte. Távozása azért nagy érvágás, mert 25 különböző IHF-projektben vett részt, ezeket másoknak kell átvállalniuk.
„Komoly nézeteltéréseim vannak az IHF elnökével, aki beleavatkozik a játékvezető-küldésbe. Ez különösen kritikus akkor, amikor a nyakunkon tokiói olimpia. Kétségbe vonta az északi játékvezetők pártatlanságát is” – írta Ramon Gallego abban a levélben, amelyet többek között a dán TV2 is megkapott és nyilvánosságra hozott.
legnagyobb versenyekre a legjobb bírákat kell jelölni,
Ramon Gallego
Szerinte az IHF szabályaiban sehol sem szerepel, hogy egy adott játékvezető ne vezethessen a saját régiójában mérkőzést.
„Az elnök először a januári világbajnokságon említette ezt nekem, amikor a csoportkör utolsó mérkőzésén Svédország legyőzte 24-23-ra Egyiptomot és a mérkőzést norvégok vezették.”
De Gallego szerint Musztafa szintén elégedetlen volt a Norvégia-Románia női olimpiai selejtező játékvezetői teljesítményével. Akkor a norvégok 29-24-re nyertek, és a mérkőzést a dán Line Hesseldal, Karina Christiansen kettős vezette.
A Tv2 megkereste a két játékvezetőt, de ők nem kívántak nyilatkozni az esetről. De hasonlóan tett Per Bertelsen is, aki Gallego lemondását és az állítólagos IHF-en belüli nézeteltéréseket sem volt hajlandó kommentálni. De a Nemzetközi Kézilabda Szövetség sem kívánt egyelőre reagálni az ügyre.
„Úgy gondolom, hogy a legnagyobb versenyekre a legjobb bírákat kell jelölni, tekintet nélkül nemükre és nemzetiségükre, és függetlenül attól, hogy hány pár érkezik ugyanabból az országból” – mondta Gallego.